Gluten v kozmetiki

gluten v kozmetiki

Najpogosteje slišimo o glutenu v povezavi s hrano. Tudi sicer se posamezniki, pri katerih se sumi na težave zaradi preobčutljivosti na gluten, izogibajo predvsem glutenski hrani, veliko manj pozornosti pa se posveča prisotnosti glutena v kozmetičnih preparatih - tako na strani potrošnikov kot tudi proizvajalcev.

Preobčutljivost na gluten oziroma celiakija je bolezen tankega črevesja. Ob zaužitju hrane, ki vsebuje gluten, ta izzove imunski sistem, ki napade lastno telo - natančneje resice v tankem črevesju, ki so odgovorne za absorbcijo hranil iz zaužite hrane v kri.

Simptomi bolezni so lahko kronična driska, napihnjenost, utrujenost, anemija, izguba telesne teže, celo bolečine v sklepih in težave s kostmi zaradi motenj v absorbciji kalcija ter vitamina D.

Najbolj učinkovita pomoč proti težavam, povezanih s celiakijo, je še vedno samo izogibanje glutenu.

Glavni vir glutena so pšenica, rž in ječmen, ker pogosto rastejo v njihovi bližini ali pa se obdelujejo v istih proizvodnih obratih, tega najdemo tudi v ovsu in drugih žitih.

Gluten se ne absorbira preko kože - od kod potem težave po uporabi kozmetike, ki vsebuje gluten?

Gluten sicer ne prehaja v krvni obtok preko kože, a ga lahko ob uporabi kozmetike, ki vsebuje gluten, z rokami prenesemo v prebavni trakt.

Glede na to, da lahko že manjši vnos glutena v telo povzroči težave z zgoraj omenjenimi simptomi, je lahko uporaba kozmetičnih sredstev z glutenom pri bolnikih s celiakijo v določenih primerih zelo neugodna, negativno pa lahko vpliva tudi na diagnosticiranje celiakije.

V kolikor bi se na primer z namenom diagnosticiranja celiakije držali brezglutenske diete, simptomi pa zaradi vnosa glutena s kozmetičnimi sredstvi ne bi izginili, bi zdravnika sled vodila stran od dejanske bolezni - celiakije.

Označevanje kozmetike brez glutena

Medtem ko so prehranski izdelki označeni tako, da v veliki večini omogočajo preverjanje vsebnosti glutena, pa je pri kozmetiki zgodba vsaj zaenkrat še povsem drugačna.

Kljub temu, da označbe kozmetičnih izdelkov vsebujejo informacije o njihovi sestavi, te povečini ne omenjajo vsebnosti oziroma odsotnosti glutena.

Tako si lahko uporabnik pomaga zgolj z dobrim poznavanjem posameznih sestavin in njihove vsebnosti glutena, čeprav tudi ta metoda zaradi nepoznavanja samega proizvodnega procesa ni vedno popolnoma varna.

Kozmetika tako lahko vsebuje gluten, če vsebuje derivate žit, med katere sodijo tudi nekateri vitamini, na primer vitamin E (tokoferol). Po drugi strani je tudi možno, da kozmetika, ki vsebuje žita oziroma njihove derivate, glutena ne vsebuje. Vitamin E, ki običajno izvira iz žit in vsebuje gluten, je na primer lahko pridobljen iz brezglutenskih virov, kot so olja bombažnih semen ali olivno olje.

Kozmetika brez glutena je v redkih primerih označena z oznako GFCO (Gluten Free Certification Organization), ki je uradna oznaka neodvisne organizacije za strokoven nadzor nad vsebnostjo glutena v izdelkih. Po zagotovilih proizvajalcev glutena ne vsebujejo na primer kozmetični izdelki Biosecure, Gamarde, Suki, Sante, Menalind, Janssen, Jericho in Phyt's.

Zakaj in kako se gluten sploh pojavlja v kozmetiki?
Sestavine, ki izvirajo iz glutena, so v kozmetiki pravzaprav relativno pogoste. Uporabljajo jih kot vezivo za ostale sestavine ali pa - v obliki oljnih derivatov glutena - kot emoliente.

Preventiva pri uporabi kozmetike ob preobčutljivosti na gluten

Pri težavah s preobčutljivostjo na gluten je smiselno posvetiti pozornost predvsem kozmetiki, ki jo nanašamo na področja v bližini ust. To so predvsem ličila (šminke, balzami z ustnice, pudri, senčila, ...), kreme, emulzije, toniki in fluidi za obraz ali oči, šamponi in balzami za lase, zobne paste, ustne vodice, pršila za usta, pršila za nos, vlažilni geli za nos, sončne kreme, mleka ter losjoni in podobni izdelki.

Vsekakor pozornost ni odveč tudi pri uporabi nekaterih medicinskih pripomočkov ali zdravil za dermalno uporabo. Čeprav se je v teh primerih običajno nekoliko težje izogniti njihovi uporabi, lahko morda kljub temu z zdravnikom ali farmacevtom poiščete alternativno rešitev, ki ustreza bolniku s celiakijo.

Lekarnar.com