Celulit

celulit

Celulit je še posebej pogost pojav na ženski koži, ki se navzven izraža in tudi največkrat prepozna kot pomarančna koža. Ta oznaka se nanaša na njegovo vizualno dojemanje oziroma na vidno spremenjeno površino kože na področjih, kjer se pojavlja; to so največkrat stegna, boki, zadnjica in nadlakti.

S celulitom v lažji ali bolj izraziti obliki se spopada kar 80 odstotkov žensk ne glede na njihovo starost in siceršnjo postavo oziroma telesno težo. Dejavniki za njegov nastanek so kompleksni in najpogosteje med seboj močno prepleteni.

Tako celulit povezujemo z:

  • Dednostjo.
  • Hormonskim neravnovesjem.
  • Prehrano.
  • Telesno aktivnostjo.
  • Celo stresom.

Pri ženskah pa mu daje večjo možnost za razvoj že sama struktura kolagenskih vlaken v podkožju.

Kaj celulit sploh je?

Celulit lahko sicer opišemo kot želatinasto snov, sestavljeno iz maščobe, vode in odpadnih snovi.

Nahaja se tik pod kožo in se tudi brez posebnih zunanjih vplivov s časom gosti, kar povzroča vidne učinke na koži.

Zakaj imajo ženske več celulita kot moški?

Odgovor na vprašanje, zakaj so ženske bolj dovzetne za celulit kot moški, se skriva v strukturi kože enih in drugih. Medtem ko so kolagenska vlakna v podkožju žensk urejena vzporedno in pravokotno na usnjico, so ta pri moških prepletena v mrežo, ki leži pod kotom na zgornje plasti kože.

celulit

Kolagenska vlakna tvorijo tako v podkožju prostorčke, v katerih se nahajajo maščobne celice, in če se te maščobne celice spremenijo, se spremeni tudi pritisk na zgornje plasti kože.

To se pri ženskah zaradi posebne urejenosti kolagenskih vlaken opazi tudi navzven - kot koža z značilnim "pomarančastim" videzom - pri moških pa je pritisk na zgornje plasti kože veliko bolj enakomeren in zato tovrstne spremembe navzven mnogo manj vidne.Celulit torej izhaja iz narave kože žensk in ga zato ni mogoče popolnoma odpraviti, se pa lahko izognemo njegovemu nadaljnjemu razvoju.

Kako preprečiti razvoj celulita?

Celulita ni moč odpraviti, lahko pa preprečimo njegov razvoj. Celulit nastopa v več stopnjah. Nanj je mogoče učinkovito vplivati predvsem v začetni fazi, kjer govorimo o na zunaj še neopaznih fizioloških značilnostih podkožja (pomarančen videz opazimo le, če kožo stisnemo med prsti), ter še na naslednji stopnji, ko sta že delno motena limfni in krvni pretok podkožja.

Na tej točki prihaja do zastajanja tekočin in kopičenja odpadnih snovi v podkožju, kar se že kaže tudi navzven. Kasneje postaja celulit vse bolj problematičen. Ne povečuje se zgolj njegova vidnost, temveč se čedalje bolj nepopravljivo preoblikujeta tudi struktura kože in podkožja.

odprava celulita

Krvni in limfni pretok postajata vse slabša, dotok kisika in hranilnih snovi vse bolj moten, vezivno tkivo pa vse manj elastično. Okrog maščobnih celic se oblikujejo otrdeli skupki (vozli) kolagena, ki še dodatno pritiskajo na zgornje plasti kože. Videz kože navzven je tako močno spremenjen, pomarančni relief je viden v vseh položajih telesa, izgublja pa se tudi zdrav ton kože. V najhujših primerih so vozlički in vneto vezivno tkivo celo boleči.

Napredni celulit in preventiva

Za učinkovito odpravo celulita ali preprečevanje njegovega nastanka nimamo splošnega in enostavnega recepta. Veliko je odvisno od tega, v kateri stopnji razvoja celulita je koža. Velja, da je veliko lažje zdraviti celulit v zgodnejših stopnjah kot pa trdovratnejši celulit, ki je že korenito spremenil strukturo kože.

Splošna pravila, ki tudi sicer pripomorejo k bolj zdravi koži, so povezana z zdravim načinom življenja. Tako se moramo izogibati nezdravi prehrani, stresu, kajenju, alkoholu, celo nošenju preozkih in sintetičnih oblačil. Na drugi strani je potrebno skrbeti tudi za dovolj telesne aktivnosti, pravilne prehranjevalne navade, primeren vnos hranilnih snovi in ustrezno nego kože.

Nad celulit z zdravo prehrano

Zdrava prehrana je temelj ne zgolj splošnega zdravja in dobrega počutja, temveč tudi zdrave in lepe kože ter las. Med zlata pravila sodijo redni obroki, zmanjšan vnos maščob in ogljikovih hidratov, predvsem sladkorja in nasičenih maščob, ter uživanje zadostne količine tekočine, predvsem vode.

Z namenom boljše prebave in odstranjevanja strupenih snovi iz telesa uživajmo hrano z veliko vitaminov ter prehranskih vlaknin. Določene vrste hrane vsebujejo še posebej veliko snovi, ki lahko s svojimi učinki na organizem pomagajo v boju proti celulitu.

Eksotično sadje, na primer ananas, mango, papaja in grenivka, predstavlja dober vir encimov, ki spodbujajo tvorbo kolagena in s tem ojačijo vezivno tkivo. V ta namen se priporočajo tudi soja, ječmen, riž, fige in polnozrnata moka, saj vsebujejo večje količine silicija. Papaja in artičoke pozitivno vplivajo na razgradnjo maščob, medtem ko beluši, banane, paradižnik in tudi ajda vsebujejo veliko kalija, ki preprečuje zastajanje vode med celicami.

V jajcih, zelenjavi z zelenimi listi, soji, koruzi, pšenici, rižu, avokadu, olivah, korenju, pšeničnih kalčkih, oreščkih, sončničnih semenih in nekaterih oljih najdemo veliko vitamina E, ki je še posebej potreben za normalno celično presnovo in ščiti tkiva pred oksidativno obremenitvijo.

hrana proti celulitu

Pri spremembi prehrane z namenom odpravljanja celulita je pomembno zavedanje, da diete in hitro izgubljanje telesne teže zaradi stradanja niso primeren način za boj s celulitom! Številne raziskave namreč zanikajo povezavo med hujšanjem in odpravo celulita. Medtem ko se s hujšanjem morda spreminja količina maščob v tkivu, ostaja struktura kolagena ista.

Prav tako preveliko odrekanje z namenom hujšanja in pretirano izogibanje maščobam pogosto učinkujeta prav nasprotno. Stradanje oziroma vsakršno pomanjkanje izzove v telesu obrambne procese, ki delujejo po principu "kopičenja zalog za hude čase" in tako omejujejo razgradnjo maščob.

Zadosten vnos tekočine v telo je ključen, saj omogoča odplavljanje strupenih snovi iz telesa. Seveda moramo biti pri tem pozorni, da pijemo predvsem vodo in naravne pijače brez dodanega sladkorja oziroma drugih nepotrebnih dodatkov. V zadnjem času se poudarja tudi pomen pitja pravega čaja, predvsem zelenega, ki vsebuje veliko antioksidantov in naj bi tudi pospeševal presnovo maščob. Čeprav so naravni sokovi odličen vir tekočine in potrebnih hranil, naj pri uživanju velja zmernost zaradi njihove kalorične vrednosti.

Gibanje in telesna vadba

Redna telesna aktivnost igra veliko vlogo pri ohranjanju zdravja in dobrega splošnega počutja. Gibanje izboljšuje prekrvavitev in tudi proces izločanja strupenih snovi iz telesa preko potenja. Posebne vrste vadbe, ki se osredotočajo na določen del telesa, lokalno povečujejo mišično maso in pomagajo odpraviti ohlapnost kože na tem področju.

šport in celulit

Pri športni aktivnosti prav tako kot pri hrani velja zmernost. Preveč intenzivna vadba ne bo prinesla želenih rezultatov in lahko vodi celo v poškodbe. Posebej primerne vrste vadbe, ki se omenjajo kot koristne pri borbi s celulitom, so plavanje, kolesarjenje, gimnastika, aerobika ter nekatere novejše oblike rekreacije.

Celulitna masaža

Podoben učinek kot gibanje ima na prizadete dele telesa tudi ciljana masaža. Ta vzpodbudi cirkulacijo krvi, sprošča morebitne nastale vozle ter vzpodbuja limfo. Masaža proti celulitu je podobna običajni masaži, a je zanjo priporočljivo, da vedno poteka v smeri proti srcu. Z njo tako pričnemo na področju, ki je od srca najbolj oddaljeno, in nadaljujemo v smeri proti srčni mišici.

Pri masaži vedno uporabljamo masažno olje, gel ali kakšen drug preparat, saj je s tem masaža udobnejša, hkrati pa se izognemo morebitnim poškodbam kože ter jo obenem tudi negujemo. Masiramo z rokami, pri čemer kožo gnetemo z vsemi prsti s krožnimi gibi, ali z masažnim pripomočkom. Učinkovitost masaže lahko povečamo, če jo izvajamo po telesni vadbi. Proticelulitne masaže ne izvajamo v primeru težav z ožiljem.

Kozmetika za celulit

Izdelki proti celulitu so lahko zelo učinkovita pomoč pri odpravljanju celulita, a moramo za ustrezne dolgoročne rezultate k problemu vedno pristopiti celostno. Dandanes obstaja na tržišču mnogo preparatov, ki učinkujejo na različne načine, najpogosteje pa gre za kozmetične izdelke, ki hranijo in negujejo kožo s pomočjo kofeina in retinola kot glavnih učinkovin.

Ob njihovi redni uporabi je zunanji videz sicer puste kože običajno vidno izboljšan. Pri odpravljanju celulita je priporočljiv tudi redni piling kože, ki iz nje odstranjuje odmrle celice in nečistoče, ter skrb za zadostno vlaženje kože. Kot rečeno, lahko kozmetični izdelki vsekakor bistveno pripomorejo k uspešnemu boju s celulitom, še posebej, če se težave lotimo celostno.

Kirurški posegi za celulit

Poznamo tudi druge metode odstranjevanja celulita, kot so kirurški postopki in laserske terapije. Vsem znana metoda je liposukcija, pri kateri gre za kirurško izsesavanja maščobe iz podkožja. Njena neinvazivna alternativa je na primer kavitacija, kjer s pomočjo nizkofrekvenčnega ultrazvoka vplivamo na vezivno tkivo in membrane maščobnih celic ter tako pospešimo izplavljanje maščob iz kritičnih predelov.

Konec s celulitom!
Celulit je nujno obravnavati celostno in z ozirom na njegovo izrazitost. Pomembno je zavedanje, da ta spremlja veliko večino žensk in da ga v začetnih fazah ni potrebno jemati kot nepopravljivo težavo. S pravilno in premišljeno nego kože, z rednim gibanjem in pravilno prehrano lahko v njegovih zgodnjih stopnjah veliko naredimo za preprečitev nadaljnjega razvoja. Seveda je mogoče omejiti tudi bolj izrazit celulit, a je v tem primeru potrebnega mnogo več truda, ki pa zagotovo ne bo ostal nepoplačan. Pogosto prav zmaga v boju s celulitom s seboj prinese tudi večjo samozavest in boljše počutje.

Lekarnar.com