Česen je strupen za živali, mit ali resnica?

Česen je strupen za živali, mit ali resnica? - Slika 1

S pojavom internetnih forumov in diskusij se je tekom zadnjih let razvnela pereča razprava glede uporabe česna in česnovih preparatov pri domačih živalih. Medtem ko se v praksi česnovi pripravki odlično obnesejo pri malih živalih, saj zelo učinkovito in na naraven način odganjajo bolhe in klope, ki zaradi prenosa bolezni postajajo vse večja nevarnost, se teoretiziranja nadaljujejo.

Torej: je česen za domače živali zdravilen ali res izredno strupen? Žal odgovor ni tako enoznačen in enostaven, saj je potrebno nekaj osnovnega razumevanja o sami rastlini. 

  1. Kaj je česen in za kaj se ga uporablja?
    Česen (Allium sativa) spada v družino lukovk (Allieaceae), kamor spadajo tudi čebula, šalotka, por in drobnjak. Česen se sicer primarno uporablja v kulinarične namene, tisočletja pa se uporablja tudi v medicini, saj mu pripisujejo vrsto blagodejnih učinkov na organizem, predvsem na kardiovaskularni sistem.

  2. Iz česa je česen sestavljen?
    Strok česna je sestavljen iz 58-74% vode, 6-7,9% beljakovin, 0,2% maščob, 30,8% ogljikovih hidratov, 0,8-1,5% balastnih snovi in 0,25-1% suhe teže eteričnega olja. (T., 1993). V česnu se  nahajajo tudi številni vitamini, minerali in organske spojine. Zlasti slednje so tiste, katere moramo vzeti pred drobnogled, ko govorimo o potencialnih strupenih učinkih na živalski organizem.

  3. Katere snovi v česnu so strupene?
    Česen vsebuje številne spojine, med katerimi so najpomembnejše žveplove, ki so tudi eden od glavnih nosilcev farmakološkega delovanja. (Harunobu Amagase, 2001) Lukovke na splošno vsebujejo številne organožveplene spojine (pravimo jim tudi žveplo vsebujoče spojine). Z mehansko poškodbo (rezanje, mletje, drobljenje, grizenje) česna se g-glutamilcisteini oksidirajo in hidrolozirajo do aliina, ki predstavlja predstopnjo hlapnih žveplovih spojin – te spojine so odločilne tudi za značilen česnov vonj in okus. (Harunobu Amagase, 2001)

    Tekom biokemijskih procesov, ki potekajo v samem česnu v primeru mehanskega delovanja, nastanejo različne spojine, med njimi na primer di-propil-disulfid (H7C3S2C3H7), alil-propilislfid (H5C3S2C3H7) in natrijev-n-propiltiosulfat: to so organske spojine, ki pri malih živalih povzročijo porast Heinzovih telesc v rdečih krvničkah in posledično razpad teh krvničk, kar vodi v hemolitično anemijo. Mehanizem tega pojava temelji na vpletenosti teh specifičnih organožveplenih komponent v oksidativni hemolizi, do katere pride ko koncentracija oksidantov v rdečih krvničkah preseže zmožnosti antioksidantnega delovanja. Psi in mačke imajo v primerjavi z ljudmi in drugimi živalskimi vrstami dva do trikrat bolj občutljive molekule hemoglobina na oksidativni stres  v rdečih krvničkah. (Salgado BS, 2011)
  4. Koliko česna povzroči težave pri psih?
    Da se pokažejo strupeni učinki česna bi naj pes zaužil 5 gramov svežega česna na kilogram telesne teže. V praksi to pomeni da bi pes, ki tehta 10 kilogramov, moral zaužiti 50 g česna, kar je približno enako 16-tim strokom česna. (Gwaltney-Brandt Sharon, 2013) . Pes, ki tehta vsaj 25 kilogramov bi tako trpel za zastrupitvijo ob zaužitju 125 g svežega česna oziroma vsaj 40 strokov česna na dan.
  5. Ali je predelan česen enako škodljiv za pse?
    Odgovor na to je preprost:  Ne, v kolikor je predelan pravilno. Grau česnove tablete in česnov prah sta sušena in predelana pripravka. V procesu predelave Grau česnovih preparatov odstranijo vse spojine, ki vsebujejo žveplo in zato so Grau česnovi preparati povsem varni za dodajanje v prehrano psom. 

Čeprav ga poznamo in uporabljamo vsi, je česen strukturno mnogo bolj zapleten, kot si mislimo in odgovor na to, ali je česen za pse strupen ali ne, vsekakor ni tako zelo enostaven. Vendar pa s pravilno predelavo česna, ki mu odvzamemo potencialno škodljive spojine, lahko dandanes nudimo psom in mačkam (kot tudi konjem) česnove izdelke, ki so povsem varni, nestrupeni, neškodljivi in celo priporočljivi za uporabo. Redno jemanje česnovega prahu ali tablet namreč ustvari neprijetno okolje za bolhe in klope in zato se ti naših ljubljenčkov ognejo. Glede na vse večjo okuženost klopov v Sloveniji z zelo nevarnimi bakterijami, ki povzročajo bolezni kot so borelioza, babezioza in erlihioza, je zaščita pred klopi ne samo priporočljiva, pač pa nujna. Za vse ki torej iščejo povsem naraven preparat so česnovi pripravki več kot odlična in povsem varna izbira za zaščito pred škodljivimi zunanjimi zajedavci.

Besedilo pripravila: Ines Čepin, dr.vet.med, BTL Marketing d.o.o.