Izguba telesne teže s popolnim nadomestkom prehrane - izsledki študije

Izguba telesne teže s popolnim nadomestkom prehrane - izsledki študije - Slika 1

V univerzitetni bolnišnici Aarhus na Danskem so načrtovali in izvedli randomizirano študijo, katere namen je bil preveriti uspešnost izgube prekomerne telesne teže s pomočjo popolnega nadomestka prehrane v zelo nizkoenergijski dieti.

Debelost na splošno (indeks telesne mase >30), a še posebej centralni tip ali trebušno debelost, za katero je značilno prekomerno visceralno maščobno tkivo, povezujemo z metabolnim sindromom. Gre za presnovno motnjo oziroma skupek zdravstvenih nepravilnosti, ki predstavljajo veliko tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja ter sladkorne bolezni. Metabolni sindrom je razlog večje obolevnosti in smrtnosti ljudi s prekomerno telesno težo, poleg trebušne debelosti pa so zanj značilni še motnja v uravnavanju nivoja glukoze v krvi, dislipidemija in povišan krvni tlak.

Ustrezna obravnava debelosti je zato izjemnega pomena. Še posebej, ker je izgubo telesne teže običajno težko doseči, še težje pa je zdravo telesno težo vzdrževati. Vse moči so tako uprte v iskanje shujševalnega programa, ki bi se prednostno odrazil v izgubi visceralne maščobe, saj predvsem to povezujemo s težkimi zdravstvenimi zapleti.

Klinično preverjeno delovanje
Z namenom raziskati vpliv telesne vadbe (same in v kombinaciji z dieto) na porazdelitev maščobe po telesu (primarno na izgubo visceralne maščobe) so v Univerzitetni bolnišnici Aarhus na Danskem načrtovali in izvedli randomizirano študijo, katere namen je bil preveriti uspešnost zmanjševanja prekomerne telesne teže ob uživanju živil za dietetsko uravnavanje srednje resne in resne debelosti v zelo nizkoenergijski dieti, ki je trajala 12 tednov na vzorcu 79 debelih posameznikov ( ITM 30-40 kg/m2) obeh spolov, ki so jih razdelili v tri skupine:

  • izključno telesna vadba (12 tednov telesne aktivnosti brez diete),
  • zelo nizkoenergijska dieta z dietnimi živili (8 tednov diete s 600 kcal dnevno in 4 tedne vzdrževalne diete brez telesne aktivnosti), 
  • zelo nizkoenergijska dieta z dietnimi živili in vključeno telesno aktivnostjo (8 tednov diete z 800 kcal dnevno in 4 tedne vzdrževalne diete s telesno aktivnostjo).

Posamezniki na zelo nizkoenergijski dieti so se prvih 8 tednov prehranjevali izključno z Nupo dietnimi živili (Nupo dietni napitki in dietne juhe), nato pa so tem pričeli dodajati še običajna živila v naslednjih 4 tednih.

Z dietnimi živili signifikantna izguba telesne teže
Povprečna izguba telesne teže v obeh skupinah, kjer so hujšali z zelo nizkoenergijsko dieto (z ali brez dodatne telesne aktivnosti), je bila po 12 tednih enaka, povprečno so izgubili 12,3 kg, medtem ko so zabeležili v skupini, kjer so bili le športno aktivni, mnogo manjšo izgubo kilogramov (le 3,5 kg).
Podobno velja tudi za obseg pasu. Prav pri vseh skupinah so po končanem hujšanju zaznali padec holesterola v krvi in tudi padec krvnega pritiska, medtem ko so izmerili nižjo raven trigliceridov, glukoze in inzulina le pri obeh skupinah na zelo nizkoenergijski dieti. Pri ljudeh na zelo nizkoenergijski dieti so hkrati zaznali le manjši padec mišične mase (4-8 %).

Izguba visceralne maščobe je očitno tesno povezana z izgubo totalne telesne maščobe in ni odvisna od načina hujšanja. Telesna aktivnost kot takšna naj tako ne bi vplivala neposredno na zmanjšanje visceralnega maščobnega tkiva oziroma na porazdelitev maščobe po telesu. Podobno telesna vadba tudi ne vpliva bistveno na metabolne parametre.

Kljub vsemu napisanemu pa je potrebno zaključiti, da je telesna aktivnost še kako pomembna pri doseganju in vzdrževanju zdrave telesne teže. Skupina ljudi, ki je bila poleg diete še telesno aktivna, je lahko namreč za enake rezultate dnevno zaužila kar 30 % več kcal kot posamezniki, ki so bili izključno na zelo nizkoenergijski dieti. Dodaten kalorijski vnos so namreč kompenzirali z aerobno vadbo (60-75 min) trikrat tedensko (pri tem so porabili cca. 500-600 kcal na vadbo). Z vključitvijo redne telesne aktivnosti v naš vsakdan bo tako mnogo lažje uravnavati bilanco zaužitih in porabljenih kalorij, kar je nujno za vzdrževanje zdrave telesne teže.

Zelo nizkoenergijska dieta je učinkovita

Zelo nizkoenergijska dieta z dietno prehrano se je izkazala za izjemno učinkovito, saj so tako v skupini, kjer so se prehranjevali izključno z njo ali v kombinaciji s telesno aktivnostjo obe skupini posameznikov v povprečju izgubili 12,3 kg. Prav tako so zaznali padec holesterola v krvi in tudi padec krvnega tlaka, kot tudi nižjo raven trigliceridov, glukoze in inzulina. Izguba visceralne maščobe je očitno tesno povezana z izgubo totalne telesne maščobe in ni odvisna od načina hujšanja.

Ana Kroflič, mag. farm.

Vir: T Christiansen, S K Oaulsen, J M Bruun, K Overgaard, S Ringgaard, S B Pedersen, V Positano, B Richelsen. Comparable reduction of the visceral adipose tissue depot after a diet-induced weight loss with or without aerobic exercise in obese subjects: a 12-week randomized intervention study. European J Endocrinology 2009; 160; 759-767.