Nega in higiena kontaktnih leč

kontaktne leče

Kontaktne leče zahtevajo za svoj optimalnen učinek na korekcijo vida pravilno uporabo, prav tako pa tudi njihovo ustrezno nego in higieno. Leče, ki so umazane ali ob uporabi povzročajo neugoden občutek tujka v očesu, je vsekakor potrebno posebej obravnavati.

Mehke ali trde leče

Vsaka kontaktna leča je prilagojena svojemu tipu očesa oziroma določeni napaki vida. Okulist lahko glede na specifiko oči posameznika izbira med mehkimi, trdimi in poltrdimi kontaktnimi lečami, ki se med seboj razlikujejo predvsem po materialu, iz katerega so izdelane.

Mehke kontaktne leče so izdelane iz mehkega materiala in so zato prožne, prepustne za zrak in zadržijo veliko vode. So sicer večje od trdih kontaktnih leč, a načeloma udobnejše za oko.

Glede na najdaljši možen čas neprekinjenega nošenja mehke kontaktne leče delimo na kratkotrajne in dolgotrajne.

Kratkotrajne mehke kontaktne leče so pri uporabnikih najpogostejše. Te leče niso popolnoma prilagojene posamezniku, zato tudi ostrina vida običajno ni tako močna, so pa bolj higienične, saj jih menjamo pogosteje kot dolgotrajne.

Poznamo enodnevne, štirinajstdnevne, mesečne in letne mehke kontaktne leče. Značilno za njihovo nošenje (razen za dnevne, ki jih na koncu dneva zavržemo) je, da jih vsak večer odstranimo iz oči in shranimo v ustrezen vsebnik.

Dolgotrajne mehke kontaktne leče so debelejše in prilagojene posamezniku.

Trde in poltrde kontaktne leče so izdelane iz trših materialov, zaradi česar so pogosto manj udobne in težje sprejemljive s strani uporabnika. Te leče se med seboj ločijo glede na korekcijo vida, kateri so namenjene.

Nega kontaktnih leč

Pravilna nega in higiena kontaktnih leč predstavljata nepogrešljiv dejavnik pri njihovi udobni in varni uporabi. Ker se sama nega kontaktnih leč razlikuje glede na njihov tip, je potrebna pri izbiri ustrezne tekočine za leče posebna previdnost.

V osnovi potrebujejo uporabniki kontaktnih leč za nego slednjih ustrezno tekočino za čiščenje in shranjevanje leč (oziroma čistilo za leče in fiziološko raztopino za njihovo shranjevanje) ter posodico za shranjevanje leč.

Razlika v negi mehkih in trdih oziroma poltrdih kontaktnih leč je predvsem v tekočini za leče. Medtem ko lahko za čiščenje in shranjevanje mehkih kontaktnih leč uporabljamo eno samo ustrezno tekočino za leče, je potrebno za nego trdih in poltrdih kontaktnih leč vedno poseči po dveh različnih tekočinah za leče. Pri tem je ena namenjena čiščenju kontaktnih leč, druga pa njihovemu shranjevanju.

Za ustrezno nego kontaktnih leč je potrebno upoštevati nekaj osnovnih napotkov, ki jih izkušeni uporabniki leč prav gotovo zelo dobro poznajo in so že postali del njihove vsakodnevne rutine.

Med rokovanjem z lečami (čiščenje, pospravljanje ali vstavljanje leč) je najpomembneje, da imamo čiste roke, priporočljivo pa je tudi, da so vsi potrebni pripomočki za nego leč na enem mestu, ki naj bo gladko in čisto. Za higieno rok lahko v izjemnih primerih poskrbimo tudi z ustreznim razkužilom za roke.

S tekočino za leče, ki je prav gotovo eden najpomembnejših dejavnikov ustrezne nege leč, čistimo tako leče kot posodico za njihovo shranjevanje, hkrati pa v tekočini leče tudi shranjujemo (pri trdih lečah govorimo o dveh ločenih tekočinah).

Posodica za leče mora biti čista, zato jo, preden vanjo shranimo leče, najprej nekoliko speremo s tekočino za leče. Lečo odstranimo iz očesa in jo na čisti dlani, omočeni s tekočino za leče, z blazinicami prstov nežno krožno podrgnemo. Lečo še enkrat dodatno speremo s curkom tekočine za leče in jo položimo v čisto posodico. To še do konca napolnimo s tekočino za leče in dobro zapremo.

Pri negi trdih kontaktnih leč je postopek podoben, razlikuje se zgolj v tem, da uporabimo dve različni tekočini za shranjevanje leč in njihovo izpiranje.

Za nego kontaktnih leč in njihovo shranjevanje v posodici za leče vedno uporabimo svežo tekočino za leče. Pomembno je, da tekočino v posodici zamenjamo tudi takrat, ko leč na primer določen dan nismo uporabljali.

Ustrezna nega in higiena za udobno in varno nošenje leč

Le upoštevanje navodil za pravilno nego, higieno in shranjevanje leč omogoča optimalen izkoristek kontaktnih leč ter udobje pri njihovi uporabi. Pravilna izbira tekočine za leče ter skrb za higieno pri rokovanju z lečami igrata pri tem ključno vlogo.

Lekarnar.com