Pogoste težave z lasiščem.

Pogoste težave z lasiščem.

Imate težave z lasmi in lasiščem? Je vaše lasišče suho ali pa mogoče mastno in srbeče? Obstaja mnogo tegob povezanih z lasiščem.

Vaši lasje in lasišče ​​so v vsakdanjem življenju nenehno pod vplivom škodljivih dejavnikov. Škodi jim stres, nepravilna prehrana, neugodni zunanji  dejavniki, kot so mraz, veter, vlaga in prekomerna vročina ter uporaba neustreznih in preagresivnih šamponov. Vsi ti dejavniki lahko vodijo do mastnega ali pa suhega in srbečega lasišča. Najprej bomo povedali nekaj več o mastnem lasišču, nato pa o suhem lasišču, ki je srbeče in kako si pomagati ob teh težavah.   

Mastno lasišče
Mastni lasje so pogosta težava, ki se lahko pojavijo pri ljudeh vseh starosti. Ta težava je lahko nadležna, vendar obstajajo različni načini za njeno obvladovanje. Eden najpogostejših dejavnikov, ki povzročajo mastne lase, je prekomerno izločanje sebuma - naravne maščobe, ki jo proizvaja lasišče. Sebum je potreben za ohranjanje zdravega stanja las in lasišča, vendar se lahko pojavijo težave, kadar se njegova proizvodnja preveč poveča. To se lahko zgodi zaradi dednih dejavnikov, hormonskih sprememb ali drugih okoliščin. Hormonske spremembe so eden izmed glavnih vzrokov za mastne lase. Pri mladostnikih se običajno pojavijo zaradi pubertete, ko se hormonske ravni spreminjajo. Prav tako se lahko pojavijo med nosečnostjo, menstrualnim ciklom in menopavzo.
Uporaba neprimernih izdelkov za nego las lahko poveča mastnost las. Na primer, uporaba pretežkih balzamov na koreninah las, pogosto umivanje las ali neustrezno izpiranje šampona lahko povzroči, da se lasišče odzove s proizvodnjo večjih količin  sebuma za nadomestitev izgubljene vlage. Mastni lasje povzročijo  mastno lasišče, zato cilj tretmaja ni le razmastiti lase, temveč poskušati zmanjšati draženje, ki vodi do povečanega mastenja lasišča.

Mastno lasišče
Dermatologi in farmacevti iz Raziskovalnega centra dermatoloških laboratorijev Ducray (Centre de Recherche des Laboratoires Dermatologiques Ducray) so ugotovili, da ima bela glina ugodni učinek na odpravljanje prekomerne mastnosti lasišča. Bela glina namreč nežno vpije ves odvečni sebum na laseh. Znanstveniki so raziskovali tudi učinke izvlečka rastline Sabal Serrulata (plod majhne palme, ki raste v južnem delu ZDA). Ugotovili so, da zmanjšuje mastenje z neposrednim delovanjem na žleze lojnice.

Suho in srbeče lasišče
Sedaj pa povejmo še nekaj o srbečem lasišču. Slednje je pogost pojav, s katerim se srečujejo mnogi ljudje. To neprijetno stanje lahko povzroči nelagodje in v nekaterih primerih celo vpliva na kakovost življenja. V tem članku bomo raziskali vzroke srbečega lasišča ter delili nasvete o negi in preventivi.

Vzroki za srbeče lasišče
Ena izmed najpogostejših vzrokov za srbeče lasišče je suha koža. Pomanjkanje vlage lahko privede do srbenja in luskanja. V tem primeru je pomembno, da lasišče dobro vlažimo z uporabo vlažilnih šamponov in balzamov. Vzrok za srbenje je lahko tudi seboroični dermatitis in prhljaj. Srbeče lasišče je lahko tudi posledica alergijskih reakcij na določene sestavine v šamponih, balzamih, ali drugih izdelkih za nego las. Tudi okužbe s kvasovkami ali bakterijami lahko povzročijo srbenje in nelagodje. V takih primerih je potrebno zdravljenje z antimikrobnimi sredstvi. Stres in tesnoba lahko vplivata na stanje kože, vključno z lasiščem. Tudi to lahko vodi v srbenje in draženje lasišča.

Za odpravljanje simptomov srbečega lasišča strokovnjaki priporočajo izdelke, ki vsebujejo polidokanol.

Prispevek je pripravilo podjetje OPH OKTAL PHARMA D.O.O.