Skupaj s starši skrbimo za zdrave zobe

zdravi zobje

V življenju nam zraste dvajset mlečnih in dvaintrideset stalnih zob. Zobje imajo pomembno vlogo pri grizenju ter žvečenju hrane, pri dihanju, pravilnem oblikovanju glasov in ne nazadnje tudi pri estetskem izgledu ter oblikovanju osebnosti kot celote.

Mlečni zobje pa poleg tega ohranjajo prostor stalnim zobem in jim s tem omogočajo pravilno izraščanje.

Skrb za zobe

Zobje bodo sposobni dobro ter dovolj dolgo opravljati svoje naloge in nam bodo v zadovoljstvo le, če bomo za njih primerno in redno skrbeli.

Skrb za zobe se prične že v času nosečnosti, ko bodoča mati s pravilno prehrano in urejenimi lastnimi zobmi pomembno vpliva na kakovost in zdravje zob svojega otroka.

Temelje za oblikovanje zdravih otrokovih navad, ki so za pravilen razvoj in rast zob velikega pomena, starši postavljajo že z izbiro dojenja kot najprimernejšega načina prehranjevanja novorojenčka.

Kasneje na to vplivajo tudi z izbiro kakovostne ter ustrezno pripravljene hrane, z izbiro primerne ortopedske dude in nesladkanih pijač ter s pričetkom rednega čiščenja že prvega izraslega zobka.

Spodbujanje otrok pri skrbi za zdrave zobe

Majhen otrok večino navad pridobi s posnemanjem svojih najbližjih, zato se potrudite, da bosta vaša vedenje in način življenja takšna, da mu boste lahko vzor zdravega, prijetnega življenja brez nepotrebnih bolečin, strahov in stresov.

Vsega tega ni mogoče doseči brez zdravih in urejenih zob. Zato se starševska skrb za otrokove zobe ne sme končati le z besedičenjem o zobeh, o čiščenju zob itn., ampak je potrebno v to poseči veliko bolj aktivno.

"Prav je, da razmišljamo o svojih navadah, ki jih otrok posnema ne glede na to, ali si mi to želimo ali ne ter ali so zdrave ali ne. Navade, ki jih otrok pridobi v najzgodnejšem obdobju svojega življenja pomembno vplivajo na njegove navade v odrasli dobi."

Kako negujete svoje zobe

Zato razmislite o tem, ali je prehrana vaše družine dovolj kakovostna.

  • Je na jedilniku dovolj mešane hrane: sadja, zelenjave, žitaric itn.?
  • Ali ne pretiravate z uporabo sladic, sladkarij in sladkih pijač?
  • Ali so vaše higienske navade ustrezne?
  • Si vsaj vsak večer in vsako jutro umijete zobe?
  • Umijete zobe tudi svojim predšolskim otrokom?
  • Uporabljate zobne preparate po navodilih zobozdravnika?
  • Ali dovolj pogosto, vsaj na dva meseca, menjate zobne ščetke cele družine?
  • Redno hodite na pregled k zobozdravniku in vsaj dvakrat letno tja vodite tudi svoje otroke?
  • Ali ne strašite svojih otrok z zobozdravnikom? 

Če spoznate, da so vaše navade neustrezne, jih spremenite, saj bo vaš otrok te spremembe opazil in jih posnemal.

Vi pa jih podkrepite še s kakšno izkušnjo ali s kratko razlago in mu z ljubeznijo pomagajte pri obvladovanju spretnosti.

Otrok namreč v prvih razredih osnovne šole še ni sposoben sam dovolj dobro umiti svojih zob. Tako mu boste dali možnost, da bo živel bolj zdravo življenje.

Naj bo zdravje, tudi zdravje zob, vaša skrb in vaša vrednota in postalo bo tudi skrb in vrednota vašega otroka.

Mojca Kroflič, zobozdravstvena vzgoja