Trda koža na stopalih

trda koža na petah

Verjetno obstaja relativno malo posameznikov, ki nima težav s trdo kožo na stopalih vsaj nekajkrat na leto. Podplati so namreč med bolj izpostavljenimi predeli telesa, pa jim kljub temu večinoma ne posvečamo dovolj pozornosti. 

Trda koža na podplatih lahko nastane kot posledica splošne izsušenosti kože posameznika, pogosto pa zaradi povečane obremenitve stopal, neprimerne in nezračne obutve.

Med vzroki za nastanek niso izključeni niti dedni dejavniki, saj je trda koža lahko prisotna tudi pri posameznikih, ki niso izpostavljeni prej omenjenim dejavnikom.

Kaj je trda koža na stopalih, podplatih in petah?

Trda koža so v bistvu poroženele odmrle kožne celice, ki se zberejo na povrhnjici kože stopal in podplatov. V nekem smislu je trda koža odziv na določene dejavnike iz okolja, saj telo z njo mehansko ščiti pred izgubo vlage ter na drugi strani pred prodiranjem snovi in organizmov iz okolja.

Odmrle celice so sploščene in se nalagajo tesno ena ob drugo oziroma prekrivajoče. Najdebelejša plast teh celic ponavadi nastane na:

  • Petah.
  • Pod palci.
  • Na peti.
  • Glede na izpostavljenost pa tudi drugje po stopalu.

Pri starejših ljudeh je pokritost podplata s trdo kožo lahko intenzivnejša.

Dejavniki za nastanek trde kože

Velikokrat je ključen dejavnik za nastanek trde kože na podplatih splošno stanje kože. Ljudje, ki imajo tudi sicer bolj suho kožo naj bi bili bolj dovzetni tudi za težave s trdo kožo na podplatih in komolcih.

Velik vpliv na nastanek trde kože ima naša obutev. Pretesna, nezračna obutev iz umetnih materialov je stopalom lahko v veliko škodo. Zaradi nje imamo lahko poleg trde kože lahko tudi druge težave - v toplejših obdobjih predvsem z glivičnimi obolenji.

Rešimo se težav s trdo kožo

Izjemno pomembno je, da se problematike trde kože lotimo na primeren način in z ustreznimi sredstvi. Pred tem je nujno poskrbeti za primerno obutev, torej takšno, ki je prilagojena našemu stopalu, udobna, zračna, predvsem pa v največji možni meri iz naravnih materialov. Velikokrat so pri ženskah na primer vzrok za trdo kožo prav najlonske nogavice.

Stanje lahko poslabšamo tudi, če si trdo kožo trgamo oziroma lupimo. S tem povzročimo, da je debelina kože neenakomerna, hkrati pa, da na golih mestih zopet nastaja plast trde kože. Odveč ni pripomniti tudi, da si lahko s tem kožo poškodujemo in povzročimo krvavitve.

Vsekakor lahko proti trdi koži veliko storimo sami in brez obiska pedikerja, vendar pa moramo biti vztrajni in redni ter uporabljati prava sredstva. Učinkovita kombinacija nege obsega namakanje oziroma mehčanje trde kože, mehansko odstranjevanje trde kože in vlažilno nego.

Kako odstraniti trdo kožo na stopalih?

Pred vsakim odstranjevanjem trde kože stopala najprej namočimo v mlačni vodi, ki ji lahko dodamo kakšnega od izdelkov, ki dodatno okrepijo mehčanje kože - dober učinek mehčanja imajo tudi ovseni kosmiči.

Nato pričnemo z mehanskim odstranjevanjem, za kar obstaja relativno veliko različnih pripomočkov, a moramo biti pri tem pazljivi. Nego zaključimo z nanosom negovalnega izdelka, ki je namenjen posebej negi kože na stopalih.

Ključnega pomena je, da trdo kožo oziroma cela stopala z vlažilno kremo za stopala negujemo vsakodnevno. S tem bomo zmanjšali nastajanje trde kože, hkrati pa tudi potrebo po njenem mehanskem odstranjevanju. V večini primerov lahko stanje uspešno normaliziramo, predvsem pa preprečimo debelitev trde kože.

Zdrava stopala

Kljub temu, da so naša stopala redko izpostavljena pogledom, je njihova nega pomembna. Tega se recimo še posebej zavedajo diabetiki, ki morajo zdravju svojih stopal posvetiti posebno pozornost, ostali pa se večinoma na to spomnimo šele poleti, ko s poletno obutvijo le razkrijemo svoja stopala.

Lekarnar.com