Trebušni krči ali kolike pri dojenčku

kolike pri novorojenčkih

Trebušni krči pri novorojenčku ali dojenčku (imenujemo jih tudi tudi kolike) so zagotova nočna mora mnogih novopečenih staršev. Pojavijo se namreč pri enem od petih novorojenčkov.

Dojenček se zaradi krčevite bolečine v trebuhu neutolažljivo joka, se zvija in postane celo ves zaripel v obraz, jok pa lahko traja tudi več ur skupaj. In kako naj mu pomagamo pri koliki? 

Kaj so trebušni krči in kako prepoznamo znake kolike pri dojenčku?

Kolike nastanejo zaradi krčenja trebušnega gladkega mišičja, dojenček pa občuti krčevito bolečino v predelu trebuha. Zato je nemiren, glasno in neutolažljivo joka, krči kolena, lahko stiska pesti, postane rdeč v obraz, pogosto pa joka tudi več ur skupaj.

Neutolažljiv dojenčkov jok traja vsaj tri ure dnevno, vsaj tri dni tedensko in vsaj tri tedne skupaj, običajno pa se pojavi pozno popoldan ali zgodaj zvečer. Med jokom dojenček s hlasta za bradavico ali dudo, a ko jo dobi, jo takoj zavrne. Kolike pogosto spremljajo tudi vetrovi in težje iztrebljanje. Trebušni krči se pojavijo v prvih nekaj tednih po otrokovem rojstvu, lahko že nekaj dni po porodu, najpogosteje pa med drugim in tretjim tednom starosti, ter prenehajo v četrtem ali petem mesecu starosti. 

Vzrok trebušnih krčev pri dojenčkih in novorojenčkih še ni znan

Kljub temu, da točnega vzroka trebušnih krčev oziroma kolike še niso ugotovili, obstajajo mnoge razlage njihovega nastanka:

  • dojenčkov prebavni sistem še ni povsem razvit (primanjkuje mu encimov za prebavo nekaterih sestavin mleka),
  • gibanje črevesa (peristaltika) pri dojenčku je pospešeno, kar bi lahko vplivalo na pojav kolike pri dojenčkih
  • dojenček med hranjenjem zaužije preveč zraka (ta v črevesu povzroča napihnjenost in pojavijo se krči; težava je pogostejša pri dojenčkih, ki jih hranimo z dudo s preveliko luknjo),
  • alergija ali preobčutljivost dojenčka na določeno sestavino hrane (hrana bogata z ogljikovimi hidrati) ali na sestavino hrane, ki jo je zaužila mati (beljakovine kravjega mleka, jajc); alergije so večinoma prehodne narave in jih lahko preprečimo z dietno prehrano,
  • laktozna intoleranca (pomanjkanje encima laktaze, ki v črevesu skrbi za razgradnjo laktoze),
  • kolike so lahko tudi znak resne bolezni, zato naj za vsak slučaj dojenčka pregleda zdravnik pediater.

S čim lahko dojenčku s trebušnimi krči pomagamo?

Prav tako kot je vzrokov za nastanek kolik mnogo, lahko naštejemo tudi številne načine za lajšanje teh težav, a vse niso učinkovite pri vseh dojenčkih. Starši naj se zato oboroženi z veliko mero potrpežljivosti lotijo iskanja primernega načina, kako novorojenčku ublažiti krčevito bolečino. Nekatere dojenčke pomiri že vožnja z avtomobilom ali hrup sesalnika, drugim pomagajo sprehod, pestovanje, masaža trebuščka, trepljanje po hrbtu, zeliščne kapljice in pomirjevalni čaji (kumina, komarček), probiotične kapljice proti trebušnim krčem itn.

Predvsem je potrebna posebna pozornost pri hranjenju; dojenčka hranimo po ustaljenem redu, je naj primerno hitro (ustrezna luknjica na cuclju), med hranjenjem naj ne zaužije preveč zraka, po hranjenju (če je potrebno že vmes) pa naj podre kupček. V popoldanskem in večernem času novorojenčka čim manj vznemirjajmo.

Zaradi kolik ne ukinjajmo dojenja, v kolikor pa otroka hranimo z mlečno formulo, to poskusimo zamenjati. Mlečne formule z oznako AC imajo prilagojeno sestavo za otroke s kolikami.

Pogosto je tudi zmotno prepričanje, da se mora doječa mamica v primeru kolik pri dojenčku držati diete. To namreč ni potrebno, razen v primeru, da so dojenčku potrdili alergijo na kravje mleko ali jajce. Zaradi nepotrebne diete bo mamica prikrajšana za potrebna hranila in energijo, ki jo še kako potrebuje, dojenčku pa ne bo prav nič pomagala.

Laktozna intoleranca dojenčkov

Laktozna intoleranca naj bi bila vzrok trebušnih krčev pri skoraj polovici dojenčkov s kolikami. Laktoza ali mlečni sladkor je glavna sestavina mleka in mlečnih izdelkov in se po zaužitju s pomočjo encima laktaze v črevesu razgradi na enostavna sladkorja glukozo in galaktozo, ki se nato absorbirata v krvni obtok. Kot smo že omenili, je prebavni trakt dojenčka nepopolno razvit, zato črevesne resice pogosto proizvedejo premalo encima laktaza, da bi ta lahko razgradil vso zaužito laktozo iz mleka. Običajno gre za prehodno stanje in laktozna intoleranca z razvojem otroka največkrat izzveni.

Neprebavljena laktoza postane v črevesu hrana za ostale črevesne bakterije, ki pa med njeno razgradnjo sproščajo pline, zaradi česar lahko pri dojenčku s kolikami opazimo napihnjen (napet) trebuh in vetrove. Pride lahko tudi do motenj črevesne peristaltike in krčev.

Prehodni laktozni intoleranci so bolj podvrženi prezgodaj rojeni otroci in dojenčki z nizko porodno težo, pri teh pa običajno tudi nekoliko dlje traja, da težave s kolikami minejo.

Dojenčku z laktozno intoleranco lahko pomagamo s temu namenjenimi kapljicami z vsebnostjo laktaze, ki pomaga otroku lastnemu encimu, da razgradi vso zaužito laktozo in s tem odpravi vzrok za nastanek kolik.

Lekarnar.com