Astaksantin - naravni antioksidant

astaksantin

Astaksantin se je izkazal za enega najmočnejših naravnih antioksidantov. Spada v skupino ksantofilnih karotenoidov (v maščobi topni pigmenti) in ga najdemo predvsem v morju, kjer daje oranžno-rožnato barvo številnim morskim vrstam.

Njegova struktura je zelo podobna ostalim karotenoidom kot so beta-karoten, zeaksantin in lutein, s katerimi si deli tudi mnoge podobne presnovne in fiziološke funkcije.

Nekatere razlike v kemijski strukturi pa kljub temu utemeljujejo tudi njegove lastnosti, ki ga razlikujejo od ostalih karotenoidov: visoka antioksidativna aktivnost in bolj polaren karakter kot pri ostalih karotenoidih.

Astaksantina sesalci ne morejo sintetizirati, zato ga moramo v telo vnesti s hrano. Klorofilna alga Haematococcus pluvialis vsebuje ogromne zaloge astaksantina, morda celo največje. Vzgojena tako akumulira do 30 g astaksantina na kilogram suhe biomase.

Pomen antioksidantov

Celice uporabljajo v procesih presnove kisik, zaradi česar se pri fizikalnih, kemijskih in biokemijskih reakcijah tvorijo reaktivni kisikovi prosti radikali, ki so nestabilni in lahko zelo hitro reagirajo z drugimi molekulami.

Takšne reakcije potekajo nenadzorovano in so za celice zelo škodljive, njihova posledica pa so lahko različna obolenja. Prosti radikali nastajajo neprestano, njihova količina pa se pod vplivom različnih škodljivih dejavnikov kot so onesnažen zrak, stres, alkohol, kajenje in staranje še poveča.

Telo lahko proste radikale nevtralizira s pomočjo encimskih sistemov in antioksidantov (lovilcev prostih radikalov) ter na ta način ohranja ravnovesje v organizmu. V boju proti poškodbam, ki nastanejo zaradi škodljivih dejavnikov, si lahko tako pomagamo tudi sami - z uživanjem antioksidantov, ki onesposobijo proste radikale in s tem ščitijo celice.

Kako uporabljamo astaksantin?

Uporaba astaksantina kot enega najmočnejših oksidantov tako sega na številna področja. Pri očeh lahko vpliva na zmanjševanje tveganja za starostno degeneracijo makule (proces, ki prizadene področje rumene pege na mrežnici) in sive mrene ter ima ugoden vpliv na funkcije vida.

Koža

Na koži se vpliv lahko kaže kot zmanjševanje vidnih znakov staranja zaradi vpliva UV svetlobe, upočasnitev prezgodnjega staranja kože, upočasnitev nastanka gub ter ohranjanje mladostnega videza.

Kardiovaskularni sistem

Pri srčno-žilnem sistemu lahko ima ugoden vpliv na arterijski krvni tlak, saj lahko pomaga ohranjevati integriteto ožilja, ugodno vpliva na pretok krvi in obnavljanje žilne dilatacije ter konstrikcije, lahko ima ugoden vpliv na preprečevanje nastanka koronarnih arterijskih bolezni in bolezni, ki so povezane s staranjem.

Imunski sistem

Na splošno astaksantin pomaga pri krepitvi imunskega sistema ter vzpostavitvi humoralnega imunskega odziva (specifična imunost zaradi protiteles v krvni plazmi, limfi in drugih telesnih tekočinah), lahko pozitivno vpliva na izboljšanje mišične moči in vzdržljivosti ter zmanjšano kopičenje laktata (mlečna kislina) ob naporni telesni dejavnosti, ugoden vpliv pa je zaznati tudi na prebavni sistem - z zmanjšanjem bakterijske obremenitve (Helicobacter pylori s katero sta povezana oksidativni stres in vnetje želodca)

Zaradi njegovih antioksidativnih lastnosti astaksantin s pridom uporabljajo profesionalni in rekreativni športniki, posamezniki z revmatoidnim artritisom ter drugimi vnetnimi procesi ali pa v primeru izpostavljanja UV-žarkom.

Lekarnar.com