Bogastvo školjk za sklepe in vezivna tkiva

Bogastvo školjk za sklepe in vezivna tkiva - Slika 1

Obrabljeni hrustanec v sklepih in težave zaradi oslabljenih vezivnih tkiv sta spremljajoča pojava starajočega se prebivalstva. Veliko ljudi je prepričanih, da je to nujno zlo, s katerim se je treba sprijazniti. Spremljajoče bolečine odpravljajo z zdravili na recept ali brez njega, s tem pa tvegajo, da poškodujejo občutljivo želodčno sluznico. Pa ni treba, da je tako - rešitev se skriva v naravnih snoveh.

Osteoartritis je najpogostejša oblika artitisa pri starejših ljudeh. Gre za bolezen sklepov, ki povzroči obrabo hrustančnega tkiva, ki pokriva kosti. Posledica obrabe hrustanca je drgnjenje kosti druge ob drugo, kar povzroča bolečino in otrdelost sklepov. Pri hujših oblikah osteoartritisa so bolečine tako hude, da človeku popolnoma preprečijo gibanje, in bolezen lahko vodi v invalidnost. Običajno so najbolj prizadeti sklepi, ki nosijo velik del telesne teže; sklepi kolka, kolen, rok in hrbtenice. Težave gibalnega aparata in sklepov pa so pogojene tudi z vezivnim tkivom. Med vezivno tkivo, ki ima vlogo stabilizatorja, prištevamo vezi, kite, sklepne meniskuse in medvretenčne diske. Normalen proces staranja spreminja fizikalne in kemične lastnosti vezivnega tkiva. Oporna substanca, voda in hranilne snovi se zmanjšujejo, sestava glikozaminoglikanov se spreminja in vezivno tkivo postaja manj prožno. Tako nastanek osteoartritisa kot spremembe vezivnega tkiva so lahko pogojene s starostjo, dedovanjem ali s preveliko telesno težo, poškodbami in preobremenjenostjo sklepov. Na nekatere od teh dejavnikov nimamo vpliva, na druge pa lahko znatno vplivamo s spremembo življenjskega sloga.

Raziskave so pokazale, da sta zmanjšanje telesne teže ter redna aerobna vadba zelo velik korak pri zmanjšanju nevarnosti za tovrstna obolenja. Zmanjšanje telesne teže razbremeni sklepe, vadba pa pomaga k njihovi stabilnosti in učvrstitvi mišic ter vezivnega tkiva. Način rekreacije je treba izbrati previdno. Tek, pri katerem trpijo kolenski sklepi, ni priporočljiv, zato pa strokovnjaki toliko bolj priporočajo kolesarjenje, plavanje in hitro hojo. Vse to diši po vsem najbrž dobro znanem »zdravem življenjskem slogu«. Ne glede na to, kolikokrat smo te besede že vsi slišali, je dejstvo, da takšen način življenja ohranja telo zdravo in vitalno.

Poleg gibanja je nadvse pomembna tudi prehrana. Ljudje, ki zaradi obolenja gibalnega aparata trpijo hude bolečine, posledično zaužijejo precej protibolečinskih zdravil, zato so v večji nevarnosti, da bo prizadeta želodčna sluznica. Raziskave so pokazale, da k premagovanju težav s sklepi in vezivnim tkivom veliko pripomorejo tudi naravne snovi, med njimi je med bolj izpostavljenimi v zadnjem času zagotovo glukozamin.
 
Glukozamin je aminosaharid, ki ga v telesu najdemo v hrustancu in nekaterih organih vspodbuja hrustančne celice, da tvorijo glikozaminoglikane in proteoglikane, s katerimi se vzdržuje telesni hrustanec. Glukozamin pa zaradi svojih lastnosti predstavlja izjemno vlogo tudi pri gradnji ostalih struktur v telesu, na primer, kit, vezi, kosti, sklepne tekočine, najdemo ga tudi v nohtih in koži.

Glukozamin v telo vnašamo preko pripravkov, ki vsebujejo hitin iz zunanjih delov skeleta lupinarjev ali pa s posebnimi postopki pripravljene izvlečke žitaric.