Endometrioza: Znaki, zdravljenja, operacija?

Endometrioza: Znaki, zdravljenja, operacija? - Slika 1

Kaj sploh je endometrioza?

Verjetno ste že slišali za endometriozo, ampak ne veste za kaj točno gre? Poenostavljeno gre pri endometriozi za pojav endometrijskega tkiva (to je tkivo, ki ima značilnosti sluznice maternice) zunaj maternične votline. Ocenjuje se, da 1 od 10 žensk v rodni dobi – ali približno 200 milijonov žensk po vsem svetu – trpi za endometriozo. Je kompleksen klinični sindrom, ki mnogokrat ostane nediagnosticiran ali pa diagnostika traja več let. 

Napredek v zadnjih dveh desetletjih na tem področju je razkril endometriozo kot zelo heterogeno in kompleksno, znaki endometrioze pa so številni kronični vnetni procesi, ki jih povzroča hormon estrogen. Vnetni procesi prizadenejo predvsem medenična tkiva, vključno z jajčniki. Lahko pa ta sindrom prizadene tudi mehur, črevesje (najpogosteje danko in slepič), globoke medenične živce, sečevod, sprednjo trebušno steno, diafragmo, pljuča, perikard… 

Endometrioza je najpogostejši vzrok kroničnih bolečin v medenici pri ženskah v rodni dobi in je tesno povezana s kroženjem steroidnih hormonov. Vzroki te bolezni so večstopenjski in velikokrat znaki endometrioze spominjajo na druge kronične vnetne bolezni, povezane z bolečino, kot sta kronična vnetna črevesna bolezen in gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB). Ravno zaradi tega, ker je estrogen ključni biološki povzročitelj vnetja, pa je endometrioza tako posebna. 

Endometrioza ima tri prepoznavne oblike: 

  • Peritonealna površinska endometrioza,
  • endometrioza jajčnikov,
  • globoka infiltrativna endometrioza.

Endometrioza: znaki

Znaki endometrioze so lahko pri ženskah zelo različni in ravno ta heterogenost tudi otežuje hitro diagnostiko. Rast endometrijskega tkiva v peritonealni votlini je povezana z angiogenezo (rast novih žil), vnetjem, imunološkimi spremembami in krvavitvijo v lezijah, ki povzročajo fibrozo. Medtem ko je pomemben delež žensk s tem stanjem lahko popolnoma brez simptomov, se pri nekaterih ženskah z endometriozo pogosto pojavijo:

  • huda dismenoreja (boleča menstruacija),
  • kronična bolečina v medenici,
  • krvavitev iz maternice,
  • neplodnost,
  • boleči spolni odnosi,
  • boleče odvajanje blata med samo menstruacijo,
  • napihnjenost trebuha,
  • nabiranje peritonealne tekočine in plazme v trebuhu,
  • razni simptomi urinarnega trakta in gastrointestinalni simptomi,
  • zapleti v nosečnosti.

Ti simptomi pogosto ovirajo ​​socialni, poklicni, akademski in ekonomski potencial mladih žensk ter slabšajo kakovost življenja. Življenje s hudo ciklično ali neprekinjeno bolečino v medenici ali konstanten strah pred vrnitvijo bolečine - pogosto več let ali desetletij - lahko vodi tudi v anksioznost in depresijo. Drugi ključni vir stresa, povezanega z endometriozo, pa je tudi potencialna neplodnost in povečano tveganje za razvoj raka.

Endometrioza: zdravljenje in diagnosticiranje

Zakaj diagnosticiranje endometrioze povzroča težave?

Endometriozo je težko diagnosticirati iz večih razlogov. Eden od dejavnikov je verjetno nerazumevanje bolezni s strani zdravstvenih delavcev. Poleg tega pa je endometrioza heterogena bolezen, s tremi oblikami endometrioze in možnostjo asimptomatske bolezni, kar še dodatno ovira prepoznavanje. Poleg tega pa se znaki endometrioze, ki se pojavijo pri adolescentnih ženskah, pogosto spregledajo.

Diagnozo endometrioze postavimo z laparoskopijo po klinični odločitvi, ki temelji na anamnezi, simptomih, kliničnem pregledu in slikanju. Pri prepoznavanju te bolezni, biokemični markerji na žalost niso uporabni. Pogosta napaka je, da je endometriozo mogoče izključiti zaradi negativnih preiskav, vključno s slikanjem, kar povzroči pogosto diagnostično zamudo pri endometriozi. Druga težava je izogibanje in odlaganje diagnostične laparoskopije, zlasti pri mlajših ženskah, saj je resnost endometrioze težko predvideti, operacija pa je lahko nepričakovano težavna.

Težava pri diagnozi in ustreznemu zdravljenju je tudi splošno razširjeno prepričanje, da je endometrioza ponavljajoča se bolezen in da zgodnja operacija predstavlja tveganje, da bo pozneje potrebna ponovna operacija in da se pri operaciji endometrioze tvega, da ženska postane neplodna.

Endometrioza: zdravljenje simptomov in neplodnosti

Do sedaj še ni bilo odkrite zelo uspešne metode za zdravljenje endometrioze. Terapije, ki so na voljo delimo na dve vrsti zdravljenja:

  • farmakološke terapije, katerih cilj je zaviranje rasti endometrijskega tkiva. Endometrij namreč potrebuje estrogene za samo rast. Ker progesteron ustavi rast endometrija, se progestini in estroprogestini pogosto uporabljajo kot terapija za bolečine, povezane z endometriozo. Večinoma se predpiše uporabo kombiniranih peroralnih kontracepcijskih tablet (sestavljene so iz kombinacije etinilestradiola in progestina, saj jemanje tovrstnih tablet v bistvu povzroči stanje "psevdo nosečnosti"). Tovrstna terapija ne izboljša plodnosti, ampak inaktivira in zmanjša obseg nekaterih endometrioz, razrast tkiva, zmanjšale naj bi se tudi z endometriozo povezane bolečine.
  • kirurške terapije oz. operacija, kjer se poskuša odstraniti ali uničiti endometrijsko tkivo. Endometrioza - operacija je po navadi manj zaželena opcija, sploh pri mlajših ženskah.

Za namene izboljšanja plodnosti se je do sedaj najbolj obneslo kirurško zdravljenje, ki mu sledijo tehnike asistirane reprodukcije (ART), kot so nadzorovana hiperstimulacija jajčnikov, intrauterina oploditev ali oploditev in vitro. Na drugi strani pa je farmakološka terapija trenutno najboljši način za obvladovanje simptomov bolečine. Za obvladovanje simptomov bolečine si lahko posameznice pomagajo tudi s protibolečinskimi tabletami, katere najdete tudi v naši spletni lekarni.

Kaj pa endometrioza črevesja? Simptomi, pogostost in zdravljenje.

Endometrioza je lahko genitalna ali pa ekstragenitalna. Endometrioza vzdolž črevesja je najpogostejše mesto za ekstragenitalno endometrioza. Endometrioza črevesja se lahko kaže kot globoke infiltrativne lezije sluznice, ali pa kot površinska bolezen, ki obdaja črevesje. Ocenjuje se, da prizadene 3,8 - 3,7 % oseb s prej opisano endometriozo. Ta ocena najverjetneje ni najbolj natančna, saj so ženske z endometriozo črevesja pogosto diagnosticirane z drugimi motnjami, kot je na primer sindrom razdražljivega črevesa in posledično morda nikoli niso dejansko zdravljene za endometriozo črevesja. 

Simptomi črevesne endometrioze so odvisni od tega, kje se lezije nahajajo, od njihove velikosti in kako globoko v črevesni steni sploh so.

Endometrioza črevesja - simptomi:

  • Težave z odvajanjem blata ali pa redko, vodeno blato (zaprtje ali na drugi strani driska),
  • bolečina pri odvajanju blata,
  • boleče menstruacije,
  • boleči spolni odnosi,
  • težave z zanositvijo (neplodnost)

Ti našteti simptomi endometrioze črevesja so zelo podobni simptomom sindroma razdražljivega črevesa (IBS), vendar je to stanje drugačno. Pri endometriozi črevesja se pogosto opazi, da se simptomi poslabšajo pred in med menstruacijo. Tovrstno bolezen se ponavadi zdravi z operacijo ali pa hormonsko terapijo.

Endometrioza: alternativno zdravljenje

Seveda pa obstajajo tudi alternativne metode lajšanja simptomov endometrioze in izboljšanje stanja. Kot zelo učinkovito se je izkazala sprememba življenjskega sloga, prehrane in redna telesna aktivnost. Zelo priporočljivo je tudi uravnavanje telesne mase, saj lahko višja telesna masa pogosto pomeni hujšo obliko znakov endometrioze.

Nekaj raziskav je pokazalo, da zmanjšanje maščobe v prehrani in povečanje prehranskih vlaknin lahko zmanjša koncentracijo estrogena v obtoku, kar kaže na potencialno korist za posameznike z endometriozo, saj je glavni povzročitelj vnetja ravno estrogen. Tudi sprememba prehrane in prehod na mediteransko dieto, polno antioksidantov in živil s protivnetnimi lastnostmi, lahko koristi ženskam z endometriozo. Raziskave so pokazale, da je pri ženskah z endometriozo pogosto tudi pomanjkanje vitamina D, zato lahko dodajanje le tega zmanjša bolečine. Poleg tega pa se je v eni izmed raziskav pokazalo, da uživanje vitamina D (skupaj z vitaminom C in E) zmanjša bolečino v endometriju in znatno zmanjša simptome endometrioze v primerjavi s placebom. Seveda pa je za pojasnitev vloge prehrane pri endometriozi potrebnih več raziskav. Poleg prehrane in vitaminov pa so se za nekatere posameznice kot učinkovita izkazala tudi raznovrstna zelišča, kot so kurkuma, svetlinovo olje, navadna konopljika, kamilica…

Kot smo že omenili je endometrioza večstopenjska in zelo kompleksna bolezen, ki pogosto ostane neodkrita ali pa je diagnosticirana z zamikom. Obiščite svojega zdravnika, če imate znake in simptome, ki lahko kažejo na endometriozo, saj je zgodnje obravnavanje ključnega pomena pri obvladovanju simptomov in tudi pri boljši kakovosti življenja.

Avtorica članka: Urška Šetina, mag. inž. prehrane.

Literatura:

  • Barnard, N.D., Holtz, D.N., Schmidt, N., Kolipaka, S., Hata, E., Sutton, M., Znayenko-Miller, T., Hazen, N.D., Cobb, C., Kahleova, H. 2023. Nutrition in the prevention and treatment of endometriosis: A review. Frontiers in nutrition, 10.
  • Bulun, S.E., Yilmaz, B.D., Sison, C., Miyazaki, K., Bernardi, L., Liu, S., Kohlmeier, A., Yin, P., Milad, M., Wei, J. 2019. Endometriosis. Endocrine reviews, 40, 4: 1048–1079.
  • Chapron, C., Marcellin, L., Borghese, B., Santulli, P. 2019. Rethinking mechanisms, diagnosis and management of endometriosis. Nature Reviews Endocrinology, 15, 11: 666–682.
  • Koninckx, P.R., Fernandes, R., Ussia, A., Schindler, L., Wattiez, A., Al-Suwaidi, S., Amro, B., Al-Maamari, B., Hakim, Z., Tahlak, M. 2021. Pathogenesis Based Diagnosis and Treatment of Endometriosis. Frontiers in endocrinology, 12.
  • Mehedintu, C., Plotogea, M.N., Ionescu, S., Antonovici, M. 2014. Endometriosis still a challenge. Journal of medicine and life, 7, 3: 349–357.
  • Nezhat, Camran, Li, A., Falik, R., Copeland, D., Razavi, G., Shakib, A., Mihailide, C., Bamford, H., DiFrancesco, L., Tazuke, S., Ghanouni, P., Rivas, H., Nezhat, A., Nezhat, Ceana, Nezhat, F. 2018. Bowel endometriosis: diagnosis and management. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 218, 6: 549–562.