Homeopatija in homeopatska zdravila

Homeopatija in homeopatska zdravila - Slika 1

Homeopatija je oblika alternativne medicine, ki temelji na zakonu podobnosti. Ta predvideva, da učinkovita homeopatska zdravila na zdravih ljudeh ustvarjajo podobne učinke, kot so tisti ob boleznih, vendar brez škodljivega delovanja na telo. Po homeopatskem prepričanju se podobno zdravi s podobnim oziroma ponovno uravnoveša porušeno ravnovesje organizma.

Ime homeopatija, ki ga je skoval Samuel Hahnemann v 18. stoletju, izvira iz grščine, kjer hómoios pomeni enak oz. podoben in páthos trpljenje oz. bolezen.

Zdravljenje s homeopatskimi zdravili je mogoče pri blažjih in hujših bolezenskih stanjih, ni pa mogoče pri boleznih, ki so telo oziroma organe že privedle do nepopravljivih okvar. Tudi kronične motnje, zapisane v genskem materialu posameznika, so lahko vzrok za neuspešnost zdravljenja, to pa homeopati imenujejo miazme.

Homeopatska zdravila

Homeopatska zdravila so rastlinskega, mineralnega ali živalskega izvora. Najpogostejša oblika teh zdravil so homeopatske kroglice in raztopine za peroralno uporabo, dandanes pa jih je moč dobiti tudi v obliki homeopatskih granul, tablet, mazil, injekcij, kapljic za oči in svečk.

Homeopatska zdravila se izdelujejo tako, da se zaporedno meša in redči zdravilne učinkovine, pogosto celo tako dolgo, da končno homeopatski zdravilo vsebuje že zelo minimalne količine osnovne substance.

Zdravila homeopatskega izvora so zasnovana na podlagi prepričanja, da je učinkovito zgolj tisto zdravilo, ki v zdravem telesu povzroči simptome, podobne bolezni, ki naj bi jo zdravilo. S tem se dosega notranje ravnovesje organizma, ki je v primeru bolezni po homeopatskem prepričanju porušeno.

Homeopatska zdravila v obliki kroglic ali raztopin ločimo glede na stopnjo redčenja, katerega proces v homeopatiji imenujejo potenciranje.

Vsako homeopatsko 
zdravilo ima namreč oznako, ki pomeni število zaporednih redčenj učinkovine z redčilom. Tako nam na primer oznaka 30C pomeni dve stvari:

  • da je bil začetni korak pri izdelavi homeopatskega zdravila mešanje 1 kapljice učinkovine v 100 kapljicah redčila (rimska črka C) in
  • da je bil zgornji postopek redčenja ponovljen 30-krat (številka 30 pred črko C).

Poleg potence C poznamo tudi potenco D, kjer redčenje poteka v razmerju 1:10 in potenco LM oziroma Q, kjer je potenca redčenja 1:50.000. Medtem ko so homeopatska zdravila s potencama C in D primerna za samozdravljenje, pa so tista s potenco LM oziroma Q uporabne le za zdravljenje pod nadzorom homeopata.

Polno zbirko homeopatskih zdravil pa lahko najdete v homeopatskem setu.

Homeopatija

Vidimo, da je homeopatsko zdravilo lahko zelo močno razredčeno (v zgornjem primeru v razmerju 1:100 na 30. potenco), običajno celo tako močno, da teoretično sploh ne vsebuje zdravilne učinkovine.

V moderni homeopatiji se delovanje homeopatskih zdravil brez vsebnosti farmakološko aktivnih molekul opira na razna spoznanja, med drugim tudi na teorijo spomina vode, ki naj bi ovrgla dvom v farmakološko neučinkovitost teh zdravil.

Z upoštevanjem vsega napisanega so na nek način homeopatska zdravila zelo varna. Po drugi strani pa predstavljajo veliko nevarnost, da zaradi zdravljenja s homeopatskim zdravilom bolnik ne dobi ustrezne terapije, ki jo njegova bolezen zahteva.

Obstaja približno 3000 homeopatskih zdravil, v aprilu 2011 pa je bilo v Sloveniji registriranih prvih 17 zdravil v stopnjah redčenja od C6 do C30. Homeopatska zdravila so del Evropske farmakopeje, od leta 2006 pa so opredeljena tudi v slovenski zakonodaji o zdravilih.

Odmerjanje in shranjevanje homeopatskih zdravil

Odmerjanje homeopatskega zdravila je odvisno od pacienta in njegovega bolezenskega stanja. En odmerek homeopatskega zdravila je pet kroglic, priporočeno odmerjanje pa je odvisno od potence zdravila.

Tako so priporočeni odmerki potenc C6 - C9 3x dnevno, potenc C10 - C15 do 2x dnevno, potence C30 pa 2x tedensko.

Pri uporabi homeopatskih zdravil veljajo dokaj specifična navodila, med drugim:
- zdravil ne smemo uživati skupaj s hrano (upoštevati je potrebno vsaj 20 minutni razmak),
- med uporabo zdravil se izogibamo uživanju metinega in kamiličnega čaja, mentola, kofeina ter uporabi mazil ali eteričnih olj s kafro ali mentolom,
- izogibati se je potrebno stiku kroglic s kovino, shranjevati pa v plastiki, keramiki ali steklu
- Kroglice, ki so namenjeni posamezniku, se drugi ne smejo dotikati,
- kroglic, ki smo jih stresli ven ne smemo vračati nazaj v stekleničko,
- kroglice raztopimo pod jezikom ali pa jih raztopimo v vodi.

Homeopatska zdravila shranjujemo oddaljeno od umetnega sevanja in stran od sončnih žarkov ali vlage.

Predpisovanje homeopatskih zdravil za homeopatijo 

Homeopatskih zdravil se za razliko od ostalih konvencionalnih zdravil ne predpisuje na osnovi diagnoze bolezni, temveč na osnovi specifik posameznega bolnika. Tako homeopat na podlagi diagnoze specifičnih simptomov posamezniku predpiše homeopatsko zdravilo, ki je zanj najbolj primerno.

Vsak zdravnik homeopat vedno upošteva načela zakona podobnosti, potenciranja pri pripravi homeopatskega zdravila in individualnosti pacienta. Homeopat po temeljitem pregledu posameznika predpiše praviloma zgolj eno zdravilo, ki celostno zdravi pacienta.

To zahteva, da je prvi pregled pri homeopatu temeljit in dolgotrajen. Preučuje namreč celostno trenutno in preteklo psihično in fizično stanje pacienta in njegove družine, pa tudi njegov socialni status ter podobne posameznikove lastnosti in dejavnike, ki bi lahko vplivale na njegovo zdravje.

Homeopatska zdravila v skladu z zakonodajo lahko predpisuje le strokovnjak z diplomo medicinske fakultete in v skladu z relevantno zakonodajo pridobljenim znanjem iz homeopatije. Izdajo homeopatskih zdravil na drugi strani lahko izvršuje zgolj magister farmacije z opravljenim strokovnim izpitom in v skladu z relevantno zakonodajo pridobljenim znanjem iz homeopatije.

Raziskave o homeopatiji

Na temo homeopatskega zdravljenja je bilo opravljenih že ogromno raziskav, ki so v mnogih primerih pokazale, da imajo homeopatska zdravila učinke, primerljive placebu. Prav zaradi manka kliničnih dokazov uspešnosti zdravljenja tudi uradna medicina ne priznava homeopatije kot koristnega in učinkovitega načina zdravljenja bolezni, a se kljub temu čedalje več posameznikov odloča za takšen način zdravljenja.

Homeopatija je popolnoma samostojen princip zdravljenja, ki sicer s klasičnimi pristopi pravzaprav ni komplementaren, a to nikakor ne pomeni, da homeopatsko zdravljenje ne more potekati vzporedno s klasičnim.

Homeopatska zdravila lahko naročite tudi preko spleta.

Lekarnar.com