Kandida - prikrita nadloga

kandida

Pregledal: Marko Višič, mag. farm. 

Kandida je patogena proliferacija glivice Candida Albicans, ki je lahko vzrok številnim motnjam v človeškem organizmu. Problem zanj ni Candida sama, ki je sicer običajno prisotna tudi v zdravem človeku, ampak predvsem njeno hitro in nenadzorovano širjenje, ki mu pravimo kandidiaza ali kandidoza.

Kdaj postane Kandida nevarna?

Kandida je normalno prisotna v naših prebavilih, a lahko postane nevarna, če se nekontrolirano razširi v črevesju ali ko prodre v kri in se razbohoti v vsem telesu ter povzroča različne zdravstvene težave. Priložnost nenormalnemu razmnoževanju kandide daje v večini primerov oslabljen imunski sistem, pogosto pa tudi nekatera zdravila, ki vplivajo na črevesno floro ter nekatere bolezni, kot so diabetes, rakava obolenja ter hujše virusne okužbe.

Znaki razširitve kandide so relativno številni in jih je zaradi ujemanja s simptomi drugih težav včasih težko povezati z njo. Tudi obisk pri zdravniku nam zaradi tega v nekaterih primerih ne bo takoj pomagal odkriti kandidiaze.

Simptomi kandide

Če imate težave z nespečnostjo, ste pogosto utrujeni, če vam pešata spomin in pozornost, ste stalno zaskrbljeni in potrti, imate težave s kožo, prebavne težave, imate hladne roke ali stopala, čutite pomanjkanje energije, imate pogoste glavobole, ponavljajoče težave s sečili in spolovili ter ne čutite spolnega poželenja, lahko posumite na kandido.

kandida

Test na kandido

Da bi se z gotovostjo prepričali o njeni povečani prisotnosti v telesu lahko opravite enostaven test. V prozoren kozarec nalijte čisto vodo in zjutraj na tešče pljunite vanjo. Počakajte in opazujte slino 15 minut, znaki pa se lahko pokažejo že po 10-20 sekundah. Če se iz sline spuščajo nitke, grudice ali meglice, to pomeni, da v vaši slini prevladuje kandida. Zdrava slina ostane brez sprememb in plava na površju.

Ostali simptomi kandide

Kandidiaza med mnogimi težavami najpogosteje povzroča neprijetnosti v prebavilih, kot so driska, napenjanje, zaprtost, lahko pa jo občutimo tudi drugače. Pogosta so glivična obolenja kože, nohtov, razna vnetja intimnih predelov, dlesni, ust, sečil, pogosta posledica je utrujenost. Kandida lahko v primeru, da se naseli po celotnem telesu, ko preide v krvni obtok, povzroči posledice na kateremkoli organu v telesu in je v teh redkih primerih tudi smrtno nevarna za človeka.

Kako zdraviti okužbo s kandido?

Zdravljenje kandidiaze je v veliki meri odvisno od ponovne vzpostavitve kislo-bazičnega ravnovesja v telesu ter ponovne okrepitve imunskega sistema. Neuravnotežena prehrana, ki ustvarja vlažno in kislo okolje za glivice v tkivu in krvi, je velikokrat razlog, da tudi pomoč z zdravili ne bo popolnoma uspešna. Za dokončno ozdravljenje moramo namreč poleg jemanja predpisanih protiglivičnih zdravil upoštevati še dieto, ki omejuje uživanje sladkih živil in na splošno ogljikovih hidratov (predvsem iz bele moke), kvašenih izdelkov, težke hrane živalskega izvora, mleka in večine mlečnih izdelkov, alkoholnih pijač ter sadja. Na drugi strani je v času zdravljenja kljub sicer strogi dieti priporočeno predvsem uživanje veliko vode, rastlinskih beljakovin, fermentiranih mlečnih izdelkov, česna, začimb, kisle repe in zelja ter zelene zelenjave, v omejenih količinah pa tudi vseh vrst jagod, rži, ovesa, ječmena in riža. Vsekakor pa velja, da zgolj s pravilno dieto ne moremo popolnoma odpraviti kandide in da celostno ozdravljenje zahteva tudi do nekaj mesečno kombinirano zdravljenje.

Preventiva

Preventivno lahko proti razmnoževanju kandide ukrepamo s stalno skrbjo za imunski sistem, uravnoteženo prehrano ter redno telesno aktivnostjo.  Dobrodošel je reden vnos živil z višjo vsebnostjo prehranskih vlaknin ter mlečnokislinskh bakterij ali pa njihovih spodbujevalcev. Dandanes obstaja na tržišču tudi mnogo prehranskih dopolnil, ki lahko učinkovito pomagajo k hitrejši obnovitvi črevesne flore ter krepitvi imunskega sistema v primeru okužbe s kandido, z njimi pa si lahko pomagamo tudi preventivno.

Vsekakor v primeru suma na kandido opravimo test čim prej in skušajmo tudi našega zdravnika opozoriti na možnost okužbe s kandido, saj bo tako zdravljenje lahko veliko uspešnejše in predvsem hitrejše.

Lekarnar.com