Keratin za lase: Keratinska nega las, maske, nevarnosti

Keratin za lase: Keratinska nega las, maske, nevarnosti - Slika 1

Za večino ljudi, predvsem žensk, so lasje zelo pomembni, prispevajo k posameznikovi identiteti in se lahko uporabljajo kot sredstvo za izražanje lepote in individualnosti. Zato so lepi, mehki in sijoči lasje nekaj, h čemur se neprestano strmi in išče načine ter možne tretmaje. Eden iz med teh tretmajev je tudi keratinska nega las, ki zagotovi sijoče in ravne lase z uporabo kemijskega preparata in toplote. Tovrstna nega las s keratinom je tako dober nadomestek za klasično ravnanje las z uporabo likalnikov in glavnikov za ravnanje las, saj ti ob pogosti uporabi povzročajo, da so lasje bolj krhki, poškodovani in se hitreje lomijo.  

Kaj sploh je keratin? 

Keratin je vrsta beljakovine, ki je sestavni del naših las, kože in nohtov. Poleg tega pa lahko keratin v manjših količinah najdemo tudi v notranjih organih in žlezah. Naši lasje so sestavljeni iz 85 % keratina, ki tvori notranjo strukturo in zunanjo plast lasu in majhne količine lipidov. Keratin je neke vrste zaščitna beljakovina, ki je manj nagnjena h poškodbam ali trganju kot druge vrste celic, ki so v našem telesu. 

Keratin se pridobiva predvsem iz perja, rogov in volne (dlake) različnih živali, lahko pa tudi rastlin in se pogosto uporablja kot sestavino lasne kozmetike. Ker je keratin strukturni gradnik las, se predpostavlja, da keratinska prehranska dopolnila, kozmetični izdelki in tretmaji lahko pomagajo okrepiti lase in poskrbijo, da so ti videti bolj zdravi, pri tem pa jih ščitijo pred kemičnimi ter okoljskimi poškodbami. Tako je keratin za lase predvsem obetaven v kozmetični industriji, saj se naravno prisoten keratin v laseh zmanjšuje s toplotnim oblikovanjem, kemično obdelavo (npr. barvanje), agresivnim krtačenjem, itd. Izguba keratina naredi namreč lase bolj suhe, nagnjene k zapletanju in težko obvladljive. 

Kaj je keratinska nega las? 

Nega las s keratinom je novejša metoda ravnanja las, ki je v zadnjih nekaj letih postala precej popularna, saj ta tretma za lase s keratinom zravna naravno skodrane lase in poveča njihov sijaj, ti učinki pa naj bi trajali vse do 5 mesecev. Številna podjetja, ki proizvajajo te izdelke trdijo, da bo nega las s keratinom manj poškodovala lase kot kemični relaksatorji in ravnalniki las. Po navadi se ti tretmaji izvajajo v salonih, s profesionalnimi izdelki. 

Raztopina keratina je sestavljena iz hidroliziranega keratina, ki je naravno prisoten strukturni protein v laseh, nohtih in koži ter služi za zaščito lasnega stebla in ujame vodo, kar pa poveča hidracijo las. Te majhne molekule v tovrstnih preparatih prodrejo v lasno skorjo in reagirajo z lasnim keratinom. Aminokisline, ki tvorijo hidroliziran keratin, se zamrežijo na lasni keratin s pomočjo kemikalij, kot so formaldehid ali njegovi derivati - formalin ali metilen glikol. 

Postopek nanosa sestavlja začetno umivanje las, ki odpira pore las, kar omogoča večjo oprijemljivost keratinskih proteinov na lasno steblo. Temu sledi nanos izdelka, ki vsebuje hidroliziran keratin in derivat formaldehida (ali formaldehid) kot glavni sestavini. Lase se nato posuši s fenom in zlika z ravnalnikom. Segrevanje las s fenom in ravnanje z likalnikom povečata sposobnost formaldehida, da ta reagira s keratinom, kar mu omogoči, da se hidroliziran keratin zamreži na naravni keratin v lasnih vlaknih. Po končanemu keratin tretmaju za lase mnogi frizerji priporočajo, da se počaka 48–72 ur preden se ponovno umije lase, da se kemikalije ustrezno usedejo. 

Nevarnosti keratinske nege las 

Formaldehid je organska, brezbarvna spojina ostrega vonja, ki se uporablja tudi v izdelkih za keratinsko nego las.  Problem je, da se pri tretmajih s keratinom, ko se izdelek (z vsebujočim formaldehidom) nanese na lase, ti segrevajo in se pri tem sprošča formaldehidni plin. Izpostavljenost formaldehidu lahko povzroča draženje oči in pekoč občutek v grlu pri določenih koncentracijah. Pri ljudeh, ki so občutljivih na formaldehid pa se lahko razvijejo tudi alergijske kožne reakcije, oteženo dihanje, draženje dihalnih poti, pride lahko tudi do sprožitve napada astme. Raziskave so pokazale tudi, da formaldehid povzroča raka pri živalih in lahko povzroči raka pri ljudeh. Pomembno je, da frizerji in stilisti pri izvajanju nege las s keratinom ustrezno zaščitijo sebe in svoje stranke pred izpostavljanju formaldehidu. 

Na trgu obstajajo tudi keratinske maske za lase za domačo uporabo 

Keratinska maska za lase nima enakega učinka kot keratinska nega las, ki se izvaja v salonih. Keratinski peptidi se namreč uporabljajo tudi v izdelkih, kot so šamponi, balzami in keratin maske za lase, kot aktivna sestavina. Tukaj ni prisotnega formaldehida, ampak gre le za aktivno sestavino (keratin) v raznih izdelkih, ki se je pokazala kot obetavna za obnovo in nego suhih ter poškodovanih las, da jim povrne moč in prožnost. Uporablja se tudi za vlaženje las, kar zmanjša razcepljene konice in izboljša obvladljivost las. Zaradi keratinske maske za lase naj bi bili lasje lažji za razčesavanje in bolj obvladljivi, zato je za oblikovanje potrebno manj časa. Keratin maske za lase najdemo v običajnih drogerijah in na spletu. 

Prehranska dopolnila s keratinom 

Obstajajo tudi keratinska prehranska dopolnila, ki jih najdemo v prosti prodaji in jih lahko uporabljamo kot pomoč pri ohranjanju bolj zdravih las. Keratinska prehranska dopolnila so ponavadi v obliki kapsul ali v prahu.  

Če potegnemo črto… 

Keratin za lase ima kar nekaj prednosti. Z nanašanjem keratina na lasno povrhnjico in zapiranjem s toploto, lasje postanejo bolj sijoči. Toda keratinska nega las v salonih pomeni tudi izpostavljenost visokim ravnem kemikalij, ki so ob pogosti uporabi lahko strupene ali pa povzročajo draženje pri bolj občutljivih posameznikih. Preden se odločite za salonsko nego las s keratinom, poskusite izdelke za lase, ki vsebujejo keratin (npr. keratinska maska za lase), da preizkusite, ali lahko dosežete želene rezultate že s tem. 

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano ter zdrav način življenja

Avtorica članka: Urška Šetina, mag. inž. prehrane 

Literatura:

  • Basit, A., asghar, F., Sadaf, S., Akhtar, M.W. 2018. Health improvement of human hair and their reshaping using recombinant keratin K31. Biotechnology Reports, 20: e00288.
  • Rogers, M.A., Langbein, L., Praetzel‐Wunder, S., Winter, H., Schweizer, J. 2006. Human Hair Keratin‐Associated Proteins (KAPs), pp. 209–263.
  • Villa, A.L.V., Aragão, M.R.S., Santos, E.P. Dos, Mazotto, A.M., Zingali, R.B., Souza, E.P. de, Vermelho, A.B. 2013. Feather keratin hydrolysates obtained from microbial keratinases: effect on hair fiber. BMC biotechnology, 13: 15.
  • Weathersby, C., McMichael, A. 2013. Brazilian keratin hair treatment: a review. Journal of Cosmetic Dermatology, 12, 2: 144–148.