Rdečica na obrazu ali rozacea: Zakaj imate rdeč obraz?

Rdečica na obrazu 

Mogoče ste se že kdaj spraševali: ‘’Zakaj imam rdeč obraz?’’ in ‘’Ali je rdečica na obrazu alergija?’’. Rdečica na obrazu in rdečica na vratu je pogost pojav tako imenovane kronične vnetne bolezni - rozacee. Najpogosteje se ta bolezen pokaže na licih, nosu, bradi in čelu. Sprožilci rdečine na obrazu so različni in se razlikujejo od osebe do osebe, so velikokrat ciklični, kar pomeni, da lahko izbruhi trajajo nekaj tednov ali več mesecev, potem pa ti za nekaj časa izzvenijo.  

Kakšne so značilnosti rozacee?

Za rozaceo so značilne ponavljajoče se epizode zardevanja (predvsem rdečica po obrazu), vnetne papule/pustule (z gnojem napolnjeni mehurčki) in razširjene žilice. Prisotne so lahko tudi zadebelitve kože, predvsem okoli nosu (te spremembe so bolj pogoste pri moških). Rozacea se običajno začne med 30. in 50. letom starosti, vendar se lahko pojavi tudi v katerem koli drugem starostnem obdobju. V nedavnih raziskavah se ocenjuje, da za rdečico na obrazu (rozaceo) trpi okoli 5,5 % odrasle populacije po svetu. Najpogosteje se pojavi pri svetlopoltih osebah, ki imajo fototip kože I in II, zelo redko pa pri temnopoltih osebah. 

Obstajajo štiri podvrste rozacee, vsak podtip pa ima svoj niz simptomov. Možno je imeti več podvrst rozacee hkrati.

  • Tip 1 – vaskularna rozacea: za ta tip je značilna rdečica na licih in drugje po obrazu, pogosto so vidne majhne žilice.
  • Tip 2 – vnetna rozacea: Poleg rdečine na obrazu se pojavijo tudi rdeče izbokline (papule) in gnojne lise (pustule).
  • Tip 3 – fimatozna rozacea: Koža se odebeli, postane neravna, zlasti na nosu.
  • Tip 4 – očesna rozacea: Ta vrsta rozacee vodi do vnetja oči in vek, včasih tudi brez opaznih kožnih simptomov.

Simptomi rozacee se lahko zelo razlikujejo od osebe do osebe

Posamezniki imajo pogosto kombinacijo zgoraj opisanih tipov rozacee, zato je tudi pristop pri samem zdravljenju odvisen od individualnih simptomov in kožnih sprememb.

V glavnem simptomi vključujejo:

  • Pekoč občutek na koži
  • Edem oz. otekanje kože, pojavi se lahko občutek polnosti lic in rahla zatrdlina lic. Včasih lahko to otekanje traja več dni.
  • Koža lahko postane tudi suha, se lušči in peče ali srbi. Je bolj občutljiva in bolj razdražljiva kot zdrava koža.
  • Pojav papul in pustul in majhnih žilic. Čeprav lahko rozacea povzroči gnojne mehurčke na koži, to ni oblika aken. Za razliko od aken, rozacea ni povezana s proizvodnjo preveč maščobe v koži.
  • V določenih primerih se pojavi tudi vnetje vek in oči
  • Fimatozne spremembe kože (odebelitev), posebej na nosu.

Natančen vzrok rozacee trenutno ni jasen

Trenutno še ne moremo zagotovo trditi, kaj povzroča rdečico po obrazu in rozaceo. Odgovori na vprašanja, kot so ali rozacea izvira iz začetne motnje vnetnih in imunskih odzivov, ali je to bolezen ožilja ali limfnega sistema, ali predstavlja kožno bolezen, ki je vključuje več sistemov, vključno s črevesjem? - ostajajo zaenkrat še neodgovorjeni.  

Najverjetneje pa so v to kronično bolezen vpleteni naslednji dejavniki:

  • Vnetni in imunski odzivi.
  • Spremembe krvnih žil v koži.
  • Genetska predispozicija (če je v družini rozacea že prisotna pri večih članih).
  • Preobčutljivost na nekatere pršice, ki živijo v lasnih mešičkih (imenujejo se Demodex), ali na bakterije.

Obstajajo tudi različni sprožilci rdečice po obrazu

Na splošno lahko vse, kar lahko povzroči zardevanje obraza, tudi poslabša rozaceo in njene simptome. Prepoznavanje vaših osebnih sprožilcev vam lahko pomaga vedeti, čemu se morate izogibati, da preprečite pojav hujših izbruhov. Priporočamo vam, da vodite dnevnik rozacee, saj vam to lahko pomaga ugotoviti, kateri so sprožilci vaših simptomov.

Možni sprožilci izbruha rozacee (in rdečine na obrazu) so uživanje alkohola, izpostavljenost sončni svetlobi in UV sevanju, ekstremna vročina ali mraz, veter, naporna telesna vadba, močno začinjena in pikantna hrana, nekatera zdravila (npr. zdravila, ki širijo krvne žile), določeni negovalni izdelki in kozmetika ter stres.

Obvladovanje simptomov z ustrezno nego kože

Da bi preprečili ponovitev simptomov, je priporočljiva dobra nega kože, katera naj bo dosledna, saj se le tako lahko izognemo rdečice na licih, drugje po obrazu in vratu. To vključuje zaščito kože pred soncem (uporaba kreme z zaščitnim faktorjem 30+), uporabo nežnih čistilnih izdelkov z ustreznim pH in izogibanje dražečim snovem. Snovi, ki povzročajo draženje kože in se pogosto nahajajo v kozmetičnih izdelkih vključujejo alkohol, mentol, meto, evkaliptus, parfume ter razne kisline in snovi, ki se uporabljajo za kemični ali mehanski piling. Dobro je, da se izogibate tudi izdelkom, ki vsebujejo natrijev lavrilsulfat in vodoodporni kozmetiki, ki se težko odstrani iz kože.

Najbolje je, da si obraz umijete z mlačno ali hladno vodo in ga nato nežno osušite z brisačo. Če je voda prevroča ali prehladna, lahko povzroči rdečino na obrazu ali pa jo poslabša. Če je vaša koža suha, vam lahko pomagajo vlažilna sredstva. V naši spletni lekarni so na voljo kreme za rdečico na obrazu, blažijo tudi srbečico in preprečujejo pokanje kože, zaradi česar je verjetnejše vnetje. Za rdečico na obrazu - krema, nežen čistilec in krema z zaščitnim faktorjem - ti bodo vaši najboljši prijatelji pri negi kože. Pomembno je, da se krema za sončenje uporablja vsak dan, skozi vse leto, saj lahko UVA žarki prodrejo tudi skozi oblake in šipo. Po navadi osebam z rozaceo bolj ustrezajo sončne kreme z mehansko zaščito (te vsebujejo cinkov oksid in titanov dioksid)

Posega se lahko tudi po antibiotikih in laserjih

Za obvladovanje rozacee se uporablja več načinov zdravljenja, vključno z lokalnimi zdravili, sistemskimi zdravili, laserji in svetlobnimi terapijami. Zdravnik lahko za reševanje simptomov rdečice po obrazu, zdravljenje papul/pustul, itd. predpiše tudi razne terapije s kremami, ki vsebujejo azelaično kislino (15 %) ali antibiotično kremo z metrodinazolom (1 %).  Uporabljajo se tudi peroralni antibiotiki, kot so tetraciklin in peroralni retinoidi. Za optimalne rezultate se pogosto kombinira različne terapije. Novejša terapija za reševanje simptomov rozacee je tudi uporaba toksina botulina. Ustrezno zdravljenje vam bo predpisal zdravnik, saj so simptomi rozacee različni in je zato tudi pristop precej individualen. 

Čeprav je rozacea običajno neškodljiva, lahko rdeč obraz ali rdečica na licih oz. rdečica na vratu, pogosto vpliva na psihično počutje posameznikov. Če je rdečica na obrazu zelo opazna, jo lahko prekrijete s koži prijazno podlago ali korektorjem. Kozmetični Izdelki z zelenkastim odtenkom lahko tudi pomagajo, saj zelena barva nevtralizira rdečico, ki jo povzroča rozacea. Pri izbiri pravih izdelkov vam lahko pomaga dermatolog, seveda pa se lahko v vsakem primeru držite prej opisanih temeljev nege kože in izogibate sprožilcem simptomov rozacee.

Avtorica članka: Urška Šetina, mag. inž. prehrane

VIRI

Buddenkotte, J., Steinhoff, M. 2018. Recent advances in understanding and managing rosacea. F1000 Research, 7.

Sharma, A., Kroumpouzos, G., Kassir, M., Galadari, H., Goren, A., Grabbe, S., Goldust, M. 2022. Rosacea management: A comprehensive review. Journal of Cosmetic Dermatology. 21, 5: 1895–1904.

Weiss, E., Katta, R. 2017. Diet and rosacea: the role of dietary change in the management of rosacea. Dermatology Practical & Conceptual, 7,4: 31–37.

Zuuren, E.J. van, Arents, B.W.M., Linden, M.M.D. van der, Vermeulen, S., Fedorowicz, Z., Tan, J. 2021. Rosacea: New Concepts in Classification and Treatment. American journal of clinical dermatology, 22, 4: 457–465.

InformedHealth.org Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care. 2006. Rosacea: Overview. vir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279476/