Stevia - sladko in hkrati brez kalorij

stevia kalorije in uporaba

Stevia označuje več kot 240 vrst zelišč in grmov, ki spadajo v družino sončnic (Astraceae) in so značilne predvsem za tropske in subtropske predele južne Amerike.

Različne vrste stevie se med seboj razlikujejo predvsem po vsebnosti. Pri nas najbolje poznamo različico Stevia rebaudiana, ki so jo zaradi svojih sladkih listov v prehrani in medicini že stoletja nazaj uporabljala tudi indijanska plemena.

Odkritje stevie in potencialna uporaba

V Ameriki so stevio botanično klasificirali v začetku dvajsetega stoletja, že prej pa je kemiku Rebaudiju (od tod tudi ime Stevia rebaudiana) iz listov rastline uspelo izločiti ekstrakt.

Stevia je večletni grmiček višine do okoli 60 cm. Vsebuje steviol glikozide, ki lahko v obliki ekstrahiranega sladila dosežejo tudi do 300 krat večjo sladkost kot sladkor, hkrati pa praktično nimajo kalorične vrednosti ter imajo ničelni glikemični indeks (listi so do 45-krat slajši od namiznega sladkorja).

Zaradi teh svojih lastnosti je stevia kmalu postala zelo zanimiv predmet raziskav v znanosti in prehrambeni ter farmacevtski industriji.

V Združenih državah Amerike so stevio prepovedali v 90-ih letih, a jo leta 2008 priznali kot prehranski dodatek (rebaudiozid A). Stevio so kmalu zatem kot sladilo priznali tudi v drugih državah, v EU pa je bila (Steviol glikozid oziroma steviozid; označba E960) dovoljena šele v letu 2011.

Steviol glikozide so sicer kot sladilo prvi vpeljali na trg japonci leta 1971, kot takšno pa jo uporabljajo tudi nekateri veliki proizvajalci, kot je na primer Coca-Cola (v posebni obliki ter v državah, kjer je dovoljena). Stevio med drugim pridelujejo v Kanadi, na Kitajskem, v Maleziji in Paragvaju (od tod naj bi izvirala tudi najkvalitetnejša stevia). Stevio lahko kot lončnico vzgojimo tudi sami.

Vsebnost in uporaba stevie

Stevia poleg svoje ključne sestavine, steviol glikozida, vsebuje še nekatera druga mikrohranila, med drugim vitamin C, provitamin A, cink, magnezij in krom.

Kljub temu, da je poglavitni delež uporabe stevie predvsem v obliki sladil, pa se nekatere raziskave nagibajo tudi k uporabi stevie v medicinske namene.

Tako naj bi imela stevia v nasprotju s prvotnimi sumi na njeno škodljivost, celo pozitivne učinke pri diabetikih, ljudeh z visokim krvnim tlakom, vnetji in pri nekaterih drugih zdravstvenih stanjih. Te lastnosti stevie do sedaj še niso potrjene oziroma splošno priznane.

Koliko kalorij ima stevia? 

Stevia ima 0 kalorij, saj je telo ne smatra kot skupek makrohranil: maščob, beljakovin in ogljikovih hidratov.

Vsekakor pa bi lahko logično sklepali, da ima uporaba stevie kot nadomestila sladkorju pozitivne lastnosti pri uravnavanju prekomerne telesne teže.

S svojim sladkim okusom ter odsotnostjo kalorične vrednosti je idealna za ohranjanje okusa jedi in pijače ter s tem potešitev želje po sladkem pri posameznikih brez vpliva na kalorični vnos,  posledično pa tudi na telesno težo.

Stevia je pri nas na voljo v obliki prahu za dodajanje hrani.

Lekarnar.com