Alergijski rinitis

Alergijski rinitis - Slika 1

Kaj je alergijski rinitis

Alergijski rinitis je kronično vnetje nosne sluznice, ki je posledica preobčutljivosti na določene alergene. Ko alergen vstopi v nosno sluznico, se imunski sistem prekomerno odzove, kar vodi v razširitev krvnih žil, povečano izločanje sluzi in sproščanje vnetnih mediatorjev, kot je histamin. To povzroči značilne simptome alergijskega rinitisa, kot so kihanje, močan srbeč občutek v nosu in grlu. Pojavi se tudi pekoč ali gost izcedek iz nosu, ki je običajno prozoren ter občutek zamašenosti nosu zaradi otekle nosne sluznice. Prizadete pa so tudi oči, kar se kaže kot pordelost, srbenje in oteklina v očeh.

Poznamo dve vrsti alergijskega rinitisa in sicer sezonski alergijski rinitis in celoletni alergijski rinitis. Sezonski alergijski rinitis je pogosto imenovan tudi seneni nahod in se pojavlja v določenih letnih časih, običajno zaradi alergije na cvetni prah dreves, trav ali plevelov. Celoletni alergijski rinitis pa je oblika alergijskega rinitisa, ki se pojavlja skozi vse leto in je običajno posledica alergije na alergene, kot so pršice v prahu, živalski prhljaj, plesni ali drugih notranjih alergenov.

Zdravljenje alergijskega rinitisa

Za odpravo simptomov alergijskega rinitisa se uporabljajo antihistaminiki v obliki tablet, kortikosterioidi v pršilih in dekongestivi. V tem članku bomo povedali več informacij o dekongestivih.

Dekongestivi so zdravila, ki se uporabljajo za lajšanje zamašenosti nosu, kar je pogost simptom alergijskega rinitisa. Delujejo tako, da zožijo krvne žile v nosni sluznici, kar zmanjšuje oteklino in olajša pretok zraka skozi nosne poti. Vloga dekongestivov pri zdravljenju alergijskega rinitisa je predvsem zagotavljanje kratkotrajnega olajšanja simptomov zamašenega nosu. Zelo znan in preizkušen dekongestiv je ksilometazolin. Zanj je značilno, da odmaši nos že v dveh minutah in deluje do 10 ur.
Pri izboru pršil, ki vsebujejo dekongestive bodite pozorni na dodatne učinkovine, ki jih vsebujejo tovrstna zdravila. Dekongestivi, kot sta oksimetazolin in ksilometazolin, namreč izsušujejo nosno sluznico zato se priporočajo izdelki, ki poleg dekongestivov vsebujejo tudi hialuronsko kislino, ki vlaži nosno sluznico. Hialuronska kislina ima zelo visoko sposobnost zadrževanja vode. Zato lahko prisotnost hialuronske kisline v nosni sluznici pomaga ohranjati vlažnost in preprečuje izsušitev sluznice, kar je pomembno za proces celjenja. Hialuronska kislina ima tudi izjemno mazalne lastnosti, ki pomagajo zmanjšati trenje med dihanjem in premikanjem zraka skozi nos. S tem lahko pomaga pri zmanjševanju draženja in neugodja med celjenjem nosne sluznice. Hialuronska kislina tudi spodbuja regeneracijo tkiva. Zelo pomembno je tudi, da pršilo ne vsebuje konzervansov, saj lahko določeni konzervansi poškodujejo nosno sluznico. Najnovejši izdelki na tržišču so brez konzervansov in imajo v pršilu vgrajeno spiralo iz srebra, ki deluje protibakterijsko in preprečuje vdor bakterij v zdravilo.

Alergijski rinitis in oči

Kot smo že omenili pa so pri alergijskem rinitisu prizadete tudi oči, kar se kaže kot pordelost, srbenje in oteklina v očeh. Za kratkotrajno in začasno uporabo se pri odpravljanju simptomov rdečega očesa priporoča tetrazolinijev klorid, ki deluje kot vazokonstriktor. Tetrazolinijev klorid tako pri rdečem očesu zoži krvne žile v očesu, kar zmanjšuje rdečico, oteklino, izboljša videz očesa ter lajša nelagodje.

Avtor prispevka: Tomaž Lepener, mag. farm.

Za Oktal Pharma d.o.o.

Viri:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8622-allergic-rhinitis-hay-fever
Povzetek glavnih lastnosti zdravila VisiClear 0,5 mg/ml kapljice za oko, raztopina
Povzetek glavnih lastnosti zdravila OLYNTH 1 mg/ml pršilo za nos, raztopina