Vaginalna upala: gljivična i bakterijska upala rodnice

vaginalna upala rodnice

Ljudi o intimnim problemima, posebno o gljivičnoj upali rodnice, nevoljko govore iako su vrlo česta pojava. Svrbež, suhoća, oticanje, crvenilo i pojačan isjedak su znak blažih ili jačih upala rodnice koje mogu bili vrlo neugodne.

Kako liječiti vaginalnu upalu?

U većini slučajeva, pravilnom njegom i bezreceptnim lijekovima za upalu rodnice, moguće je uspješno spriječiti ili izliječiti gljivičnu upalu rodnice.
Najčešći uzrok upale rodnice je Candida albicans koja pogađa i do tri četvrtine svih žena u plodnoj dobi.

Zbog toga je gljivična upala rodnice jedan od najčešće tretiranih problema od strane ginekologa.

Zdrava vaginalna flora je prva linija obrane od upale rodnice

U rodnici su stalno prisutne korisne bakterije (uglavnom mliječne kiseline Lactobacillus) i drugi mikroorganizmi koji održavaju kiselo okruženje u kojem se štetne bakterije (koje mogu uzrokovati bakterijsku upalu rodnice) ne mogu prekomjerno razmnožavati.

Ukoliko se naruši ravnoteža okruženja i štetni mikroorganizmi se namnože, dolazi do upale vanjskih i unutarnjih dijelova vagine. 
Razlozi narušavanja ravnoteže vagine su vrlo različiti. Često je razlog pad imunološkog sustava zbog drugih bolesti i uzimanja nekih lijekova koji mogu prouzrokovati upalu rodnice.

Na primjer, antibiotici smanjuju broj bakterija mliječnih kiselina u rodnici što je štetno za vaginalnu floru kao i uzimanje jakih kontracepcijskih sredstva i kortikosteroida.
U određenoj mjeri negativan, agresivan utjecaj na vaginalnu floru ima i niz mirisnih kozmetičkih proizvoda, higijenski ulošci, vlažne maramice, čak i prekomjerna higijena intimnog područja što doslovno uništi vaginalnu floru. 

Stres ili emocionalni čimbenici, uska odjeća i odjeća od umjetnih materijala također mogu biti uzrok upali rodnice kao što su to u ljetnim mjesecima vlažni kupaći kostim i pretjerano znojenje.  

Gljivična upala rodnice

Najočitiji znak gljivične upale vagine je povećan vaginalni iscjedak koji je bijele, kremaste ili krhke teksture i bez mirisa. Iscjedak može biti popraćen upalom vanjskog genitalnog područja koje se očituje:

  • Crvenilom.
  • Svijetlom oblogom.
  • U slučaju upale, osim svrbeža, tijekom spolnog odnosa ili mokrenja javlja se peckanje.

Ginekologija razlikuje jednostavan i kompliciran oblik vaginalne upale ili upale rodnice.

U slučaju jednostavnog oblika, to su povremeni problemi koji se pojavljuju u blažem obliku. Znakovi jednostavne upale vagine su:

  • Svrbež.
  • Bijeli iscjedak.
  • Crvenilo.

Komplicirani oblik vaginalne upale manifestira se kao:

  • Jako crvenilo.
  • Svrbež.
  • Razvoj ranica na sluznici.

Zbog osobina Candida tropicalis ili Candida glabrata gljivica, vaginalna upala kod trudnica, žena s dijabetesom ili žena s kroničnim bolestima je komplicirana.

Već pri prvom pojavljivanju vaginalne upale preporučuje se posjet ginekologu a pogotovo u slučajevima kada samo liječenje upale rodnice bezreceptnim lijekovima poput vaginalnih i drugih sredstava ne eliminira simptome upale vagine.

Bakterijska upala rodnice

Pored gljivične infekcije poznata je i bakterijska upala rodnice. U ovom slučaju problem nastaje rastom bakterija unutar rodnice tj. poremećajem bakterijske flore. Nastaje zbog sličnih uvjeta kao kod porasta gljivica Candida Albicans, dakle, narušavanjem vaginalne flore koja predstavlja štit protiv bakterija i gljivica.

Općenito, manje je slučajeva bakterijske upale rodnice a srećom pripravci za vaginalnu upalu sadrže sastojke koji djeluju antibakterijski te sprječavaju rast bakterija.
Pomoć kod upale vagine

Za blage ili jednostavne oblike upale vaginalnim gljivicama za liječenje se koriste antimikotički pripravci u obliku:

  • Vaginalnih krema.
  • Gelova za vaginalno područje.
  • Vaginaleta (vaginalnih globula).
  • Vaginalete, koje u isto vrijeme djeluju i antibakterijski, dostupne su kao vaginalni protuupalni lijek koji se u ljekarnama dobije bez recepta.

Terapija traje do 3 dana, ali u nekim slučajevima potrebno je istovremeno liječiti i partnera.

Ako simptomi ne nestanu nakon procijenjenog vremena liječenja, potreban je pregled kod ginekologa te posebno propisani lijek u obliku i dozi potrebnoj za liječenje upale. Ali prije toga upalu rodnice je moguće liječiti dostupnim lijekovima bez recepta.

Kod teških oblika gljivičnih i bakterijskih upala rodnice za liječenje se primjenjuju različiti farmaceutski proizvodi kao što su vaginalete, vaginalne globule i vaginalne kreme.
Kao i kod mnogih drugih lijekova, od najveće je važnosti da terapiju provodimo dosljedno i sve do nestanka simptoma. Općenito, nuspojave kod uporabe ovih preparata su vrlo rijetke jer djeluju lokalno a moguća je i njihova dugotrajna upotreba.

Kako izbjeći nastanak upale rodnice

Vaginalne upale moguće je spriječiti provođenjem prevencije. Osobito tijekom ljeta potrebno je nositi  komotnu odjeću od prozračnih materijala koja neće stvarati topao i vlažan okoliš pogodan za razvoj bakterija i gljivica.

Istodobno je potrebno redovito voditi brigu o higijeni intimnog područja uz sredstva koja nisu agresivna za sluznicu. Preporučljivo je koristiti sapune i preparate koji ne sadrže mirise i druge umjetne tvari koje bi mogle nadraživatii i isušivati sluznicu.

Kako bi se održala odgovarajuća kiselost sluznice, preporučuje se uporaba niskog pH faktora.

Također, prilikom odabira higijenskih uložaka, preporučuju se oni bez mirisa i sintetike.

Općenito je potrebno brinuti o sebi, kretati se, adekvatno hraniti uz dovoljno mliječnih proizvoda s probiotičkim kulturama, zelenog povrća i mahunarki, agruma, začina i zelenog čaja. Potrebno je ograničiti potrošnju duhana, alkohola, kave i šećera. Što se tiče važnosti svakodnevnog stresa kod nastanka vaginalnih infekcija, također ga je ključno kontrolirati.

Lekarnar.com