Glivična okužba nohtov

Glivična okužba nohtov.

Kaj je glivična okužba nohtov?

Eno od mest, kjer dermatofitne glivice najbolje uspevajo, je odmrlo tkivo, ki nastane iz nohtov in kože na nogah in rokah. Stopala so pogosto zaprta v čevljih ali škornjih. To ustvari toplo in vlažno okolje, kakršno zelo ustreza glivicam (1). 

Onihomikoza (strokovni izraz za glivično okužbo nohtov) je neprijetna in tudi zelo pogosta, saj se pojavi pri do 10 % prebivalstva (1). Onihomikozo navadno povzročajo dermatofitne glive in je običajno težavna za zdravljenje (2). Trda zaščitna narava nohta nekaterim zdravilom otežuje prodiranje do mesta okužbe, hkrati pa traja več mesecev, da noht preraste okužbo (2).

Kakšni so simptomi?

Glivična okužba lahko prizadene nohte na rokah, zlasti če imate umetne nohte oblikovane z akrilom. Pojavi se, kadar se med noht in plast akrila ujame vlaga, ki vsebuje glivične spore. Če redno hodite na nego nohtov v ugleden salon, se to lahko redko zgodi (3). Vendar morate preveriti, kaj se dogaja, če vas podnohtje začne boleti.
Težava pogosteje prizadene nohte na nogah. Razlog za to je počasnejša rast, zmanjšana oskrba s krvjo in okolje, ki je pogosto vlažno (4).

Onihomikoza je odgovorna le za približno 50 % težav z nohti in samo fizični pregled nohta lahko pripelje do napačne ugotovitve (4). Zato je pomembno, da obiščete zdravnika, če vas kar koli skrbi.

Predstavljamo vam nekaj znakov, na katere morate biti pozorni:

  • Nohti na nogah se navadno odebelijo s starostjo, vendar če noht spremeni barvo in postane rumen, temno zelen ali črn, je to lahko znak prisotnosti gliv (4,5).
  • Območje okoli nohtov je lahko boleče na dotik ali pritisk, deli nohta se lahko odlomijo ali odpadejo in koža okoli nohtne posteljice je lahko rdeča in srbeča (5).

Kako lahko dobite glivično okužbo nohtov?

Lažje je, kot si morda mislite. Povzročitelj je ista gliva (iz rodu Thichophyton), kot povzroča srbečo kožo med prsti na nogah in na blazinicah stopal (1,2).
Če uporabljate javne telovadnice, športne objekte, bazene ali skupne prhe, denimo v športnem objektu, se zlahka okužite. Gliva se najprej naseli na kožo med prsti, vendar se nezdravljena okužba lahko razširi na nohte (1).

Za okužbo so še zlasti dojemljivi tisti, ki imajo obolenja perifernega žilja, imajo sladkorno bolezen, luskavico, uporabljajo zdravila za zaviranje imunskega sistema (imunosupresivi) ali starejše osebe (4,5). Če imate katero koli od teh težav, vam priporočamo, da se posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom pred samozdravljenjem okužbe.

Glivično okužbo nohtov je potrebno zdraviti

Onihomikoza ni nekaj, s čimer se nam ni treba ukvarjati. Mnogi ljudje mislijo, da je dovolj, če srbeča stopala ali nohte popraskajo in pozabijo nanje ali pa prikrijejo okužbo z lakom za nohte. Vse skupaj vidijo kot nepomembno kozmetično težavo, ki ni vredna stroškov in truda zdravljenja (2).

V resnici je lahko glivična okužba nohtov tudi resna težava. Približno 50 % bolnikov z onihomikozo se sooča z bolečinami, nelagodjem ali kako drugače zmanjšano kakovostjo življenja (1).
Videz nohtov je neprivlačen in izjemnih primerih lahko negativno vpliva na našo samopodobo in omejuje naše socialno življenje (1).

Zdravljenje glivične okužbe nohtov utegne trajati več mesecev (1). Zato je pomembno, da ukrepate v zgodnjih fazah okužbe. Tako si lahko prihranite mesece vsakodnevnih skrbi nelagodja in tudi dragega zdravljenja.

Za zdravljenje glivic na nohtih lahko torej rečemo, da je “tek na dolge proge”. Oborožimo se z voljo in vztrajnostjo, saj bomo le tako dosegli uspeh v boju proti glivicam. Na Lekarnar.com so na voljo zdravilni laki, ki so enostavni za uporabo in ne zahtevajo posebnega napora.

Kaj je ključno za uspešno zdravljenje glivičnih okužb nohtov?

Glivice na nohtih so lahko precej trdovratne, zato moramo biti vztrajni, če jih želimo pozdraviti in odpraviti. Pri zdravljenju glivic na nohtih bližnjic žal ni, saj nohti rastejo počasi, še posebej to velja za nohte na nogah.

1. Čimprejšnji začetek zdravljenja

S čimprejšnjim odzivom lahko preprečimo prenos glivične okužbe na preostale dele telesa in druge ljudi. S tem tudi lahko pripomoremo, da okužba ne postane sistemska in se ne razširi v notranjost našega organizma. Pomembno je, da uporabljamo zdravilo, ki vsebuje preizkušeno protiglivično učinkovino.

2. Redna uporaba

Zdravilo uporabljajmo redno in brez prekinitve, skladno z navodili.

3. Vztrajnost

Pri zdravljenju glivic na nohtih je vztrajnost izjemnega pomena, saj moramo zdravilo uporabljati dovolj dolgo do ozdravitve, to je do izraščanja zdravega nohta. Zdravljenje nohtov na rokah na splošno traja 6 mesecev, nohtov na nogah pa 9 do 12 mesecev.

Marsikdo se loti zdravljenja glivic na nohtih in po nekaj tednih obupa, ker ne opazi hitrega izboljšanja. Napaka! Okužba je namreč pozdravljena šele, ko začne izraščati zdrav noht, ki nadomesti okuženega.

Bližnjice pri zdravljenju glivične okužbe na nohtu žal ne obstajajo. Bistvenega pomena za uspešen izid je, da zdravilo nanašamo redno celotno obdobje zdravljenja do izraščanja zdravega nohta, skladno s priloženimi navodili, kar traja več mesecev.

Na dolgotrajnejše zdravljenje glivic na nohtih vplivata predvsem dva ključna razloga:

  • Trdovratnost glivic

Glivice se naselijo v noht, lahko pa prodrejo tudi pod nohtno ploščo do nohtne posteljice ali celo do korenine nohta. Zdravilna učinkovina v protiglivičnem zdravilu potrebuje več časa, da v zadostni količini prodre v globlje predele in tam uničuje glivične celice.

  • Izjemno počasna rast nohtov

Nohti rok zrastejo 0,8 mm na teden (3 mm/mesec), nohti na nogah pa le 0,25 mm na teden (1 mm/mesec), kar pomeni, da se nohti na rokah obnovijo v 6–12 mesecih, na nogah pa v 12–18 mesecih.

Pomembno je, da težavo čim prej prepoznamo, jo ozavestimo in poiščemo pomoč. Za nasvet lahko povprašamo zdravnika ali farmacevta v lekarni, ki bo znal svetovati ustrezno zdravilo za lokalno zdravljenje s preverjeno protiglivično učinkovino.

  1. Thomas J, et al. J Clin Pharm Therap. 2010;35:497-519
  2. Elewski BE. Clin Microbiol Rev. 1998;11(3):415-429
  3. Acrylic Nail Fungus Causes and Treatment Tips. (Dostopno na http://www.nail-fungus.net/blog/nail-fungus/acrylic-nail-fungus-causes-and-treatment-tips, zadnji dostop 07.02.2020)
  4. Westerberg DP & Yoyak MY. Am Fam Physician. 2013;88(11):762-770
  5. NHS Choices. ‘Fungal Nail Infections.’ (Dostopno na http://www.nhs.uk/conditions/Fungal-nail-infection, zadnji dostop 07.02.2020)

Prispevek je pripravilo podjetje Lek d.d., Verovškova ulica 57, 1526 Ljubljana