Omega 3

omega 3 maščobne kisline

Del zdrave in uravnotežene prehrane so tudi omega 3 maščobe.

Obstajata dve kategoriji maščobnih kislin, nasičene in nenasičene.

Esencialne maščobne kisline so večkrat nenasičene omega 6 in omega 3 maščobne kisline in ne morejo nastajati v našem telesu oziroma nastajajo v premajhni količini, čeprav so za normalno delovanje telesa nujno potrebne. Glavni vir teh so prehrana in prehranski dodatki.

EPA in DHA sta vitalni omega 3 maščobni kislini

S hrano zaužijemo danes veliko omega 6 in veliko premalo omega 3 maščobnih kislin.

EPA zmanjšuje nastajanje prostaglandinov v telesu in pomembno  sodeluje v preventivi nastajanja krvnih strdkov, vpliva na širjenje žil in zmanjšuje nastajanje vnetnih snovi, ki so sicer odgovorne za kronične vnetne procese v telesu.

DHA pa je najpomembnejša maščobna kislina, ki jo najdemo v možganih in očesni mrežnici. Je glavna sestavina vseh celičnih membran, ki so posledično odgovorne za zdravje celice. Nenasičene maščobne kisline zaradi svoje razvejane strukture delajo celične membrane bolj elastične, bolj fluidne.

EPA in DHA sta pomembni v vseh življenjskih obdobjih

  • Nosečnost in dojenje: EPA in DHA sta v nosečnosti pomembni za razvoj otroka in zdravo nosečnost. EPA preko zaviranja nastajanja specifičnih snovi zmanjšuje nastanek visokega krvnega pritiska, povezanega z nosečnostjo, in posledično komplikacij kot je preeklampsija in zavrta rast ploda. DHA je odgovorna ra razvoj možganov in dobrega vida otroka v času nosečnosti in v prvem letu razvoja, ko se možgani najhitreje razvijajo in rastejo, pri materah pa  zmanjšuje poporodno depresijo.
  • Otroštvo: DHA izboljša kognitivne funkcije pri otroku. Otroci se lažje učijo, imajo boljši spomin, izboljšajo pisavo. V veliki meri ugotavljajo izboljšanje sindroma »hiperaktivnega otroka«. EPA zmanjšuje vnetni odgovor v telesu in zmanjšuje nastajanje astme pri otroku.  
  • Odrasli: Pri odraslih sta EPA in DHA pomembni za ohranjanje dobrega vida in zdravja možganov ter srčno žilnega sistema. Zmanjšujeta degeneracijo makule v očesu, izboljšata spomin in pomnjenje, zmanjšujeta depresijo in agresivno vedenje. Izboljšata tudi skoraj vse rizične dejavnike v razvoju srčno žilnih bolezni: znižata nivo trigliceridov, rahlo zvišata nivo dobrega  HDL holesterola, znižujeta krvni pritisk in preprečujeta nastajanje krvnih strdkov.

Danes potekajo v svetu številne študije, s katerimi želijo strokovnjaki najti natančne mehanizme delovanja omega 3 maščobnih kislin in ugotoviti optimalne doze.

V dozi 500-2000 mg je uživanje teh maščobnih kislin varno. Ljudje, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi, se morajo kljub temu posvetovati s svojim zdravnikom.

Viri omega 3 nenasičenih maščobnih kislin

Glavni viri omega 3 maščobnih kislin so globokomorske ribe, ribje olje ter pripravki iz ribjega olja.

Na splošno izredno pozitivno vplivajo na zdravje srca, možganov, oči, sklepov in ožilja, redni uživalci omega 3 maščobnih kislin pa naj bi po nekaterih raziskavah tudi redkeje doživljali srčne infarkte, obolenja oči  ter depresijo.

Ker pa z redno prehrano ponavadi ne zaužijemo dovolj omega 3 nenasičenih maščobnih kislin, še posebej pa ne kislin DHA in EPA, je potrebno manko zadostiti s povečanim uživanjem hrane, bogate z njimi ali pa prehranskih dopolnil.

Težava, ki nastane pri vnosu preko hrane je predvsem nenadzorovan vnos omege 3 (nikoli ne moremo vedeti točne vsebnosti nenasičenih maščobnih kislin, saj lahko močno variira), hkrati pa tudi kvaliteta oziroma polutivnost (onesnaženost) vira.

Strokovnjaki se v tem smislu celo bolj nagibajo k uživanju prehranskih dopolnil z nenasičenimi maščobnimi kislinami, saj je v njih lažje nadzorovati vnos, pa tudi sam vir omega 3 je lahko veliko bolj varen.

Ribe in sredozemska dieta

Ribe so sicer na splošno znane po tem, da so del vsakega zdravega jedilnika oziroma diete.

Sredozemska prehrana oziroma prehrana obmorskih področij, ki vsebuje veliko rib ter posledično manj ostalih maščob živalskega izvora omogoča njihovim prebivalcem, da vnašajo s prehrano v telo več nenasičenih maščobnih kislin. Po nekaterih raziskavah se to kaže tudi na splošnem zdravju in postavi prebivalcev teh področij v primerjavi z ostalimi.

Kljub pozitivni plati "sredozemske" diete pa je kot rečeno, vnos hranil preko slednje zelo nenadzorovan.

V  nekaterih bolj onesnaženih predelih poleg hranil v telo z navadno prehrano vnesemo tudi veliko polutantov, kar na nek način izniči njen pozitiven vpliv na organizem. Dandanes je nenazadnje tudi v neonesnaženih predelih običajno težko slediti izvoru hrane.

Iz teh razlogov je priporočljivo, da se vedno poslužujemo prehrane, bogate z omega 3 maščobnimi kislinami iz zaupanja vrednih virov oziroma ekološke pridelave, v primeru jemanja prehranskih dopolnil pa  zgolj najboljših izdelkov, ki so na voljo v lekarnah.

Veliko proizvajalcev se je že osredotočilo na skrb za kvaliteto izvora surovine, kar je v tem smislu zelo pozitivno. Ribja olja, ki jih je moč najti v kapsulah so čedalje bolj čista in neosiromašena, kar ima za pozitivno posledico tudi večjo učinkovitost teh pripravkov.

Lekarnar.com